0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Wertykulacja - kiedy najlepiej przeprowadzić ją na trawniku? Sprawdź praktyczne wskazówki!

0

Estetycznie wyglądający trawnik to marzenie wielu osób. Do puszystego, przyciągającego wzrok dywanu trzeba dochodzić stopniowo i regularnie powtarzać szereg czynności pielęgnacyjnych. Do tych zabiegów należy wertykulacja. Kiedy najlepiej zająć się tą kwestią? O tym w dzisiejszym tekście!

Regularne koszenie powoduje odkładanie się drobin trawy - trzeba je usunąć!

Koszenie trawnika można z powodzeniem porównać do strzyżenia włosów. Każde pociągnięcie ostrza sprawia, że z trawnika, podobnie jak z głowy odpadają drobiny, które opadają na ziemię. Z czasem ziemia jest przepełniona resztkami trawy i innych roślin, które obumierają i tworzą niemal nieprzepuszczalną warstwę organiczną.

To powoduje, że trawa ma problemy z rozwojem, jej wygląd staje się mniej atrakcyjny, przez co przebywanie w ogrodzie lub na działce jest mniejszą przyjemnością. Dlatego należy regularnie usuwać powstałe na skutek koszenia drobiny, żeby ułatwić trawie rozrost.

Wertykulacja - co to jest?

Odpowiedzią na problemy, o których wspomnieliśmy powyżej, jest wertykulacja. To proces, który polega na mechanicznym usuwaniu resztek drobin trawy i innych kawałków roślin spomiędzy źdźbeł trawnika. Zostają one uniesione i znajdują się na powierzchni, dlatego później można je z łatwością zebrać przy pomocy grabi do liści.

Wertykulacja, kiedy wybrać najlepszy moment na ten zabieg?

W ogrodnictwie wszystko powinno być zaplanowane. Wertykulacja, kiedy jest najbardziej skuteczna? Najlepiej przeprowadzić ją po raz pierwszy, gdy Twój trawnik ma trzy lata. Wtedy system korzeniowy oraz gęstość trawy są na odpowiednim poziomie, oczywiście jeśli dbasz o niego zgodnie z zasadami.

Gdy w kalendarzu przekroczyłeś najwcześniejszy termin na wertykulacje, powinieneś wziąć pod uwagę trzy aspekty. Po pierwsze, trawa musi być uprzednio skoszona na najniższym ustawieniu ostrzy. Po drugie, ziemia oraz trawa muszą być suche, ponieważ wertykulacja na mokro spowoduje uszkodzenie korzeni - wyrwiesz je z ziemi.

Istotna jest również pora roku. Tutaj eksperci podają w zasadzie dwie możliwości. Pierwszy raz można dokonać wertykulacji trawnika na wiosnę, po inauguracyjnym koszeniu, a także na jesień, pod koniec sezonu.

Wertykulację można połączyć z areacją

Czynnością towarzyszącą wertykulacji może być areacja, czyli napowietrzenie gleby poprzez nakłuwanie trawnika widłami lub innym ostrzem w regularnych odstępach, ponieważ w ten sposób trawnik może się szybciej rozwijać. Szczególnie polecamy zastosować areację na wiosnę, w początkowym etapie wegetacji trawy w nowym sezonie. Wtedy powinna ona urosnąć gęsta i zielona już od samego początku roku.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl