0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Wałowanie posiewne - czy warto to robić? Radzimy!

0
Wałowanie posiewne - czy warto to robić? Radzimy!

Wałowanie posiewne to zabieg agrotechniczny, który niesie ze sobą wiele korzyści. Rolnicy w Polsce często zadają sobie pytanie, czy warto wykonywać tę pracę i na co należy uważać, żeby nie uzyskać odwrotnego efektu do zamierzonego. Czym jest wałowanie posiewne? Jak należy je wykonywać? Za pomocą jakich urządzeń uzyskamy najlepsze efekty? Na co zwrócić uwagę podczas wałowania posiewnego? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Wałowanie gleby - podstawowe informacje

Wałowanie wykonuje się za pomocą specjalnych wałów polowych, które w zależności od konstrukcji powodują:

  • ugniatanie gleby - do tego celu używa się wałów gładkich i pierścieniowych. Lekkie wały stosuje się przed siewem lub sadzeniem - dzięki temu rola zostaje wyrównana - lub po siewie, w celu ugniecenia drobnych nasion, pogniecenia nawozów zielonych przed przyoraniem, czy też zlikwidowania pomrozowych szczelin w glebie. Wały ciężkie służą z kolei do dociśnięcia skib po orce łąk czy pastwisk, a także do wałowania łąk.
  • kruszenie gleby - służą do tego wały pierścieniowe, wały typu Cambridge, Croscill i Croscill-Cambridge, wały kolczatki, brony kolczatki, a także spulchniacze obrotowe. Ten rodzaj wałowania pozwala na jednoczesne ugniatanie gleby wraz z jej kruszeniem.
  • ugniatanie głębokich warstw gleby - wykorzystuje się w tym celu wały Campbella i strunowe. Dzięki temu zabiegowi ugniatamy głębokie warstwy gleby bez ugniatania jej powierzchni. W ten sposób możemy przyspieszyć osiadanie roli po późnych orkach siewnych, czy też przyoraniu nawozów zielonych lub obornika. Aby ograniczyć liczbę przejazdów, specjaliści zalecają agregatowanie wału Campbella z pługiem.

Warto podkreślić, że ciężar wałów powinien być dostosowany do rodzaju gleby i typu zabiegu, ponieważ w innym wypadku nie uzyskamy pożądanych efektów. Części do wałów posiewnych znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem!

Wałowanie posiewne - czy warto?

Wałowanie posiewne - zalety

Jak już wspomnieliśmy, wałowanie posiewne powoduje wiele pozytywnych skutków. Rolnicy, którzy regularnie przeprowadzają ten zabieg uważają, że wałowanie posiewne prowadzi do lepszego umiejscowienia ziaren w glebie i ich szybszego wzrostu

Łatwiejsza praca kombajnisty

Wielu z nich wskazuje również na to, że wałowanie pozwala na usunięcie wszelkich nierówności i wbicie kamieni w glebę, dzięki czemu przyszłe żniwa są o wiele wydajniejsze. Kombajn na równym polu może poruszać się bowiem o wiele łatwiej, a operator maszyny nie musi martwić się o ewentualne natrafienie na większe kamienie. 

Idealne przy okresowym braku opadów

Warto podkreślić, że wałowanie posiewne szczególnie poleca się w momencie, gdy siejemy ziarno w suchą glebę przy długim braku opadów. Zabieg ten powoduje bowiem lepsze zagęszczenie gleby i zwiększenie podsiąkania wody z głębszych warstw gleby. Wszystko to powoduje, że wschody są wyrównane i znacznie szybsze. Pamiętajmy jednak, że jeżeli gleba jest bardzo mocno przesuszona, posiane rośliny i tak nie będą w stanie zbyt dobrze rosnąć.

Wałowanie gleby - kiedy tego nie robić?

Wałowanie posiewne nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli nasza rola cechuje się bardzo zwięzłą glebą i przewiduje się szybkie opady, możemy doprowadzić do wytworzenia się skorupy, która blokuje wschody. Wałowania nie można również przeprowadzać na glebach zbyt wilgotnych, ponieważ mokra ziemia oblepia wały, a warstwa ugnieciona traci prawidłową strukturę.

 

Mamy nadzieję, że wiesz już jakie zalety niesie ze sobą wałowanie posiewne i na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu tego zabiegu. Zachęcamy do zapoznania się z resztą naszych artykułów rolniczych, w których przedstawiamy najważniejsze informacje związane z pracą w gospodarstwie rolnym.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl