Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Ustawa o nawozach i nawożeniu - sprawdź, co wprowadziła nowelizacja!

0

W 2020 roku w życie weszła znowelizowana ustawa o nawozach i nawożeniu. Wprowadziła ona kilka zmian, które wymagane są w Unii Europejskiej. Przede wszystkim modyfikacji ulega zakres kompetencji niektórych z instytucji. Zapisy prawne regulują także, jakie środki do nawożenia upraw od 2021 roku będą zakazane.

Polskie Centrum Akredytacji wraz z właściwym ministrem

Unia Europejska państwom zrzeszonym w ramach wspólnoty nakłada obowiązek powołania nowej instytucji. Jej zadaniem jest opracowanie, a także nadzorowanie procedur, na których postawie oceniana będzie zgodność produktów służących do nawożenia z wytycznymi stworzonymi przez Komisję Europejską. Dlatego w Polsce człowiekiem zajmującym się tą kwestią jest minister właściwy do spraw gospodarki.

Dodatkowo powołano specjalną instytucję pod nazwą Polskie Centrum Akredytacji. Tam znajdują się osoby, które zajmują się nadzorowaniem innych jednostek oceniających zgodność nawozów z normami Komisji Europejskiej.

Ustawa o nawozach i nawożeniu a zakaz stosowania granulowanego mocznika!

W trosce o ekologiczne uprawy oraz przyjazne środowisku rolnictwo, Unia Europejska, w ramach Zielonego Ładu, a także Wspólnej Polityki Rolnej, wprowadza od 1 sierpnia 2021 roku zakaz stosowania mocznika w kształcie granulek. Jednak znowelizowana ustawa o nawozach i nawożeniu jednocześnie zostawia pewną furtkę. Nadal mogą być używane środki, które zawierają powłokę biodegradowalną lub inhibitor uerazy.

Wszystkie podjęte działania mają jeden cel, czyli ograniczenie emisji amoniaku do atmosfery. Dzięki zastosowaniu inhibitora uerazy i powłoki biodegradowalnej spadają koszty stosowania nawozów, ponieważ rośliny mają o wiele dłuższy dostęp do składników naturalnych pochodzących z nawozu.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa - nowe kompetencje

Znowelizowana ustawa o nawozach i nawożeniu zmienia zakres działań Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i przenosi nadzór nad wprowadzaniem na rynek nowych nawozów do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W ten sposób rozszerzono kompetencje PIORiN z ochrony roślin i ich zdrowia, także do monitorowania, jakie nawozy są dostępne w Polsce. Według wielu ekspertów jest to bardzo dobry krok, ponieważ wprowadza on porządek prawny.

Przepisy przejściowe weszły w życie 1 lipca 2020 roku, natomiast od 1 sierpnia 2021 roku zacznie obowiązywać zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej z wyłączeniami, które opisaliśmy powyżej.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium