0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Siew rzepaku ozimego - najważniejsze informacje

0
Siew rzepaku ozimego - najważniejsze informacje

Zastanawiasz się jak powinien przebiegać optymalny siew rzepaku ozimego? Na wysokie plony wpływa wiele czynników, dlatego powinniśmy od samego początku zwrócić uwagę na zapewnienie jak najlepszych warunków rozwoju naszych roślin. Aby siew rzepaku ozimego był skuteczny, należy przygotować glebę, wybrać odpowiedni termin i odmianę, a także wykonać wszystkie prace związane z siewem możliwie precyzyjnie. Na co zwrócić uwagę i czym kierować się podczas siewu rzepaku ozimego? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Optymalny klimat

Polska jest krajem, który charakteryzuje się bardzo dobrym klimatem pod względem uprawy rzepaku. W porównaniu z innymi roślinami oleistymi, rzepak daje wyższy plon i można go uprawiać na wielu rodzajach gleby. Do uprawy rzepaku nie nadają się jedynie gleby podmokłe, zakwaszone o nieprzepuszczalnym podglebiu oraz gleby kompleksu żytniego słabego suche utworzone z piasków.

Przygotowanie gleby

Bardzo ważny jest odpowiedni wybór przedplonu, który przygotowuje glebę pod uprawę rzepaku ozimego. Najlepiej sprawdzą się tutaj wczesne lub średnio wczesne odmiany grochu, wczesne ziemniaki uprawiane na oborniku, mieszanki jare zbierane na zielonkę, a także wieloletnie rośliny motylkowe, które zbierane są po pierwszym pokosie. Zwraca się uwagę na fakt, że zboża nie zostawiają dobrej struktury gleby pod rzepak. Sam rzepak jest z kolei bardzo często wykorzystywany jako element płodozmianu w gospodarstwach o dużym udziale zbóż. Rzepak uznawany jest za roślinę fitosanitarną i regenerującą, jednak nie powinno się go siać po uprawie owsa, a także raz za razem (wzrasta wtedy możliwość wystąpienia chorób, a także wzmożonego żerowania chowacza brukiwaczka i słodyszka). Najlepiej, gdy gleba pod rzepak ma odczyn zbliżony do obojętnego - w wypadku zbyt kwaśnej gleby zaleca się stosowanie wapna węglanowego - 2-2,5 t/ha.

Nawożenie przed siewem rzepaku

Przede wszystkim zwraca się uwagę na fakt, że rzepak ozimy bardzo dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe, które mieszczą się w nawozach organicznych. Właśnie dlatego zaleca się stosować obornik w dawce około 20-40 t/ha. Pamiętajmy jednak, że tego typu nawóz powinniśmy stosować tylko na glebach słabych i po przedplonach zbożowych, które siane były w czwartym lub dalszym roku po zastosowaniu. Obornik należy rozprowadzić 2-3 tygodnie przed siewem rzepaku - w ten sposób będziemy mieli pewność, że gleba dostatecznie osiądzie. Zwraca się również uwagę na to, że obornik pod rzepak powinien być przefermentowany, a także na to, że bardzo dobrym nawozem może być także gnojowica - stosuje się ją na podorane ściernisko w dawce 15 m3/ha.

Siew rzepaku ozimego

Siew rzepaku ozimego - odpowiedni termin

Niezwykle ważnym czynnikiem, który wpływa na przyszłe plony, jest termin siewu rzepaku ozimego. Jeżeli wysiejemy rzepak zbyt wcześnie, nasze rośliny będą nadmiernie wybujałe, ich szyjki korzeniowe ulegną wydłużeniu, a także stożek wzrostu będzie zbyt wysoki. Z kolei zbyt późny siew rzepaku ozimego doprowadzi do wytworzenia mniejszej masy nadziemnej, a co za tym idzie - warunki do przezimowania będą gorsze, a przyszłe plony niższe. Optymalnym terminem siewu rzepaku ozimego jest mniej więcej 20 sierpnia, jednak pamiętajmy, że nie należy się tego kurczowo trzymać. Jeżeli warunki nie sprzyjają, lepiej poczekać trochę z siewem. Specjaliści podkreślają, że na słabo przygotowanej glebie obserwuje się wschody rzepaku zasianego wcześniej o np. 10 dni, w tym samym momencie, jak wschody rzepaku zasianego później, ale przy znacznie lepszych warunkach. Najlepiej trzymać się optymalnych terminów siewu, ponieważ zwraca się uwagę na fakt, iż przy dwutygodniowym opóźnieniu mogą wystąpić znaczne obniżki plonów - nawet 1 t/ha!

Dobry siewnik to podstawa

Bardzo ważny przy siewie rzepaku jest także maszyna, przy pomocy której wykonamy całą pracę. Siewnik musi być w pełni sprawny, a przed planowanym siewem najlepiej przeprowadzić gruntowny przegląd maszyny. Jeżeli jakakolwiek część jest zużyta lub uszkodzona, należy jak najszybciej usunąć usterkę i w razie potrzeby kupić nowe części do siewnika. Obsadę rzepaku należy zaplanować zgodnie z zasadą - im późniejszy termin siewu, tym większa obsada. We wczesnym terminie siewu obsada rzepaku powinna wynosić około 30-45 na metr kwadratowy, w terminach średnich 45-65, natomiast w terminach późnych - 65-85 (dla odmian populacyjnych).

 

Jak widać, na optymalny siew rzepaku ozimego składa się kilka czynników. Mamy nadzieję, że wraz z naszym krótkim artykułem będziecie w stanie otrzymać najwyższe możliwe plony, a siew rzepaku ozimego nie będzie dla Was problemem. Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów, dzięki którym powiększysz swoją wiedzę na temat różnych zagadnień związanych z rolnictwem.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl