0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Siew kukurydzy - kiedy najlepiej wykonać?

0
Siew kukurydzy - kiedy najlepiej wykonać?

Kukurydza jest jedną z najpopularniejszych roślin siewnych na świecie. Ma ona szerokie zastosowanie i przy tym jest łatwa w uprawie, dzięki czemu jest chętnie wybierana przez rolników. Należy jednak pamiętać, że wysokie plony zależne są od odpowiedniej pory wysiewu tej rośliny. Kiedy najlepiej przeprowadzić siew kukurydzy i na co zwrócić uwagę? Wszystkie dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury.


 

Jaka gleba do siewu kukurydzy?

Jak już wspomnieliśmy, kukurydza nie jest zbyt wymagająca, jeżeli chodzi o rodzaj gleby. Warto jednak zabrać pod uwagę fakt, że na glebach kwaśnych (poniżej 5 pH), plony kukurydzy są najczęściej mocno obniżone. Dodatkowo pamiętajmy, że roślina ta źle znosi glebę po burakach cukrowych, które zbierane były ciężkimi maszynami, ponieważ jest ona zbyt mocno ugnieciona.

Zabiegi uprawowe

Głównym zabiegiem uprawowym na glebach pod siew kukurydzy jest głęboka orka zimowa (około 30 cm). Należy podkreślić, że orka wiosenna jest w tym wypadku niewskazana, a jeżeli musimy ją wykonać, najlepiej przeprowadzić ten zabieg jak najszybciej i wykorzystać przy nim wały ugniatające. Na wiosnę najlepiej wykonać włókowanie i bronowanie, które wyrównują glebę i zapobiegają nadmiernemu parowaniu wody. Dodatkowo ograniczamy wzrost chwastów, które wyjątkowo źle wpływają na rozwój kukurydzy.

Siew kukurydzy poradnik

Siew kukurydzy a nawożenie gleby

Przede wszystkim należy podkreślić, że kukurydza pobiera z gleby dosyć dużo magnezu. Właśnie dlatego warto wykonać nawożenie wapnem magnezowym. Pamiętajmy również, że roślina ta potrzebuje odpowiedniej ilości azotu. Jeżeli siew kukurydzy przeprowadzamy na glebie po zbożach, która charakteryzuje się niskim poziomem azotu, należy zwiększyć jego dawkę podczas nawożenia. Przy glebach żyznych, nawożenie azotem możemy wykonać jednorazowo (w przypadku nawozów wolnodziałających takich jak mocznik), przynajmniej tydzień przed planowanym siewem. W wypadku słabych gleb, nawożenie dzielimy na dwa etapy - przedsiewne i pogłówne. Nawożenie pogłówne wykonuje się w momencie, gdy rośliny osiągnęły wysokość około 30 cm.

Kiedy najlepiej wykonać siew kukurydzy?

Pamiętajmy, że siew kukurydzy przeprowadza się w każdym regionie Polski w różnych terminach. Jest to spowodowane faktem, że kukurydzę należy wysiewać w momencie, gdy temperatura gleby osiąga około 8°C. Optymalne terminy siewu kukurydzy to dni od 20 kwietnia do 5 maja. Powtórzmy jednak, że wysiew powinien być uzależniony od panującego klimatu. Wczesny siew kukurydzy w odpowiednich warunkach może zwiększyć plony, ale może również spowodować znaczne ich obniżenie. Jeżeli bowiem krótko po wysiewie nastąpi przymrozek, rośliny mogą łatwo zbutwieć! Warto w tym miejscu wspomnieć o nowych odmianach kukurydzy, które są bardziej odporne na niskie temperatury, dzięki czemu można je bezpiecznie sadzić we wczesnym okresie.

Na co zwrócić uwagę? 

Należy kierować się z rozmysłem dwoma zasadami - im wcześniej tym lepiej i im cieplej tym lepiej. Z jednej strony wcześniejszy siew kukurydzy sprzyja większym plonom, jednak tylko pozornie. Dlaczego? Ponieważ rośliny są wówczas bardziej narażone na niespodziewanie niskie temperatury, które powodują duże straty w obsadzie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet przy ciepłych dniach wczesnej wiosny, noce zazwyczaj są jeszcze chłodne i często występuje przymrozek. Naturalnym znakiem dla optymalnego siewu jest kwitnienie mniszka lekarskiego oraz czeremchy. Pamiętajmy również o tym, że nie należy wykonywać siewu zbyt późno, ponieważ kukurydza będzie miała wówczas znacznie niższe plony. Na koniec warto wspomnieć o odpowiednim stanie maszyn rolniczych. Aby utrzymać odpowiednią wydajność, należy regularnie przeprowadzać serwis maszyn i dokonywać niezbędnych napraw i wymian uszkodzonych części. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, gdzie można kupić między innymi części do siewnika.

Jak wysiewać kukurydzę?

Jak siać kukurydzę?

Kukurydzę nie należy siać zbyt gęsto, ponieważ doprowadza to do ograniczenia procesu fotosyntezy, szybszego wyczerpania zasobów wody w glebie, oraz do zwiększenia ilości małych kolb, które są słabo zaziarnione. Przy siewie kukurydzy bardzo ważna jest równa odległość pomiędzy wszystkimi roślinami i jednakowa głębokość - przy siewie na glebach lekkich 5-6 cm, a na glebach ciężkich 3-4 cm.

Ochrona kukurydzy przed chwastami

Niestety kukurydza jest rośliną bardzo narażoną na zachwaszczanie. Początkowy wzrost tej rośliny jest dosyć powolny, dlatego właśnie ten okres jest najgroźniejszy. W momencie, gdy kukurydza musi konkurować z chwastami o wodę i składniki pokarmowe, poziom i jakość plonu znacznie się obniża. Właśnie dlatego eksperci zalecają ochronę chemiczną za pomocą natrysków herbicydami. Przed ich zastosowaniem musimy zapoznać się z instrukcją stosowania danego środka oraz dowiedzieć się, czy dana odmiana kukurydzy nie jest na niego wrażliwa. Również w naszym sklepie znajdą Państwo odpowiednie części do opryskiwaczy.

 

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą w Państwu w optymalnym wyborze terminu na siew kukurydzy i przyszłe plony będą maksymalnie wysokie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, które zawierają różne porady rolnicze.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl