Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Popiół drzewny jako nawóz - sprawdź, kiedy warto go stosować

0

Istnieje wiele metod na użyźnianie gleby, a te, które powstają dzięki naturalnym procesom, są bardzo skuteczne. Doskonałym przykładem zagospodarowania pozornego odpadku jest popiół drzewny, jako nawóz. Możesz go wykorzystać z bardzo dużym sukcesem w swoim ogrodzie. Sprawdź, jakie korzyści wynikają z takiego regularnego nawożenia.

Regularne stosowanie popiołu drzewnego odkwasza glebę

Na początek chcemy wyjaśnić, że stosowanie popiołu drzewnego, jako nawozu powinno dotyczyć głównie prywatnych ogródków. Próba użytkowania tego związku na skalę przemysłową, na przykład w rolnictwie lub próba wypalania traw, aby użyźnić glebę, są skrajnie nieodpowiedzialnym działaniem. Dlatego jest to propozycja skierowana głównie do właścicieli ogrodów.

Popiół drzewny najlepiej stosować wiosną i jesienią, ponieważ w tym czasie rośliny mają największe zapotrzebowanie na mikroelementy. Jednak również przez cały sezon możesz regularnie nawozić ziemię. Jedną z największych zalet popiołu jest jego odczyn, przez co z sukcesem odkwasza on glebę. To może pomóc roślinom w lepszym wzroście, czego potwierdzeniem są badania, gdzie wzrost plonów wynosi często ponad czterdzieści procent.

Popiół drzewny jako nawóz wyłącznie z gatunków liściastych

Jeśli zastanawiasz się, jakie gatunki drzew nadają się do stworzenia nawozu, z pewnością musisz wykluczyć rośliny iglaste, ponieważ zawierają one najmniej potrzebnych mikroelementów. Najlepiej skoncentruj się na twardych odmianach liściastych, takich jak grab, jesion i dąb, ponieważ one w procesie spalania wytwarzają najwięcej popiołu. Sugerujemy unikać drzew miękkich, czyli brzozy i lipy, gdyż zostaje z nich niewiele po wypaleniu.

Wysokiej jakości popiół drzewny zawiera fosfor, krzem, magnez i wapń, a także inne składniki mineralne, które są potrzebne roślinom do wzrostu. Jesienne odkwaszanie gleby to jeden z najlepszych momentów na wykorzystanie popiołu drzewnego jako nawozu. Warto zachować umiar w dawkowaniu, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do mocnego zasolenia gleby.

Popiół drzewny pomaga w uprawie warzyw i owoców

Ze względu na bardzo duże pokłady wapnia, popiół drzewny jako nawóz doskonale wspiera warzywa i owoce w obfitym wzroście. Pomidory, papryka i jabłka potrzebują dużo tego pierwiastka do prawidłowego rozwoju. Trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją gatunki owoców, które źle znoszą obecność popiołu drzewnego. Borówka wysoka, jagoda goji i jagoda kamczacka niemal natychmiast, jako owoce, które lubią ziemię o kwaśnym odczynie, tracą wigor do wzrostu po zastosowaniu popiołu drzewnego.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium