0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Plan nawozowy - dlaczego warto go stosować?

0

Współczesne rolnictwo jest zupełnie inne od tego, jakie było w Polsce kilkadziesiąt lat temu. Teraz niemal wszystko wymaga szczegółowej kalkulacji, a każde działanie powinno być zaplanowane. Powodów jest kilka, po pierwsze rolnicy powinni dążyć do możliwie największej efektywności, ponieważ to najlepsza droga do zysków i plonów na najwyższym poziomie. Po drugie Komisja Europejska wymaga szczegółowych wykazów, w jakich ilościach używane w rolnictwie są fosfor, potas i azot. Dlatego stworzenie planu nawozowego to jedyna droga do sukcesu ekonomicznego i ekologicznego.

Na jakiej podstawie tworzy się plan nawozowy?

Stworzenie planu nawozowego to złożony proces, który wymaga między innymi wiedzy na temat jakości oraz składników mineralnych znajdujących się w glebie. Do przeprowadzenia takiej analizy potrzebne są specjalistyczne badania. Powinno wykonywać się je przynajmniej raz na cztery lata lub częściej, jeśli doszło do istotnych zmian w strukturze ziemi.

Plan nawozowy musi powstać co roku, ponieważ tylko na takiej podstawie można efektywnie i zgodnie z ekologicznymi uwarunkowaniami prowadzić gospodarstwo rolne. Jednym z kluczowych aspektów, które pozwalają oszacować dokładne zapotrzebowanie na substancje wspomagające wzrost roślin, jest obliczenie minimalnych wymagań pokarmowych dla konkretnego składnika do osiągnięcia określonego wzrostu.

Wykonaj obliczenia dla azotu, fosforu i potasu

Ideą tworzenia planu nawozowego jest znajomość ilości składników, które trzeba zastosować, żeby miały one największy skutek. Zdarza się, że rolnicy na podstawie wspomnianych już wcześniej przepisów z Komisji Europejskiej, zwracają swoją uwagę głównie na azot. Jednak zapominają o tym, że fosfor i potas są w stałej relacji z omawianym wcześniej pierwiastkiem i skład każdego z nich zależy przede wszystkim od ilości, w jakiej występują pozostałe związki chemiczne.

Dlatego należy pokusić się również o wykonanie dokładnych wyliczeń, także na podstawie występowania pozostałych pierwiastków. Istotne w całej kalkulacji jest również to, na jakim poziomie kształtowały się plony w poprzednich latach.

Czas na opinię Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej

Skomplikowane badania i wyliczenia potrzebne do zrobienia planu nawozowego zbliżają Cię do końca procesu. Teraz być może czas na najtrudniejszą część, ponieważ musisz zmierzyć się z opiniami urzędników. Na początek opracowany plan należy dostarczyć do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Jeśli opinia okaże się pozytywna, trzeba udać się do wójta lub burmistrza gminy. Tam również musisz dostać akceptację Twojego planu nawozowego. Na koniec pozostaje wizyta w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, gdzie szczęśliwe rozpatrzenie dokumentów pozwala działać na polu z pełnym zaangażowaniem!

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl