Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Orka jesienna - dlaczego warto ją wykonać?

0
Orka jesienna - dlaczego warto ją wykonać?

Orka jesienna jest niezwykle ważnym zabiegiem agrotechnicznym umożliwiającym odpowiednie napowietrzenie gleby i zatrzymanie wody w gruncie. W ten sposób tworzymy optymalne warunki dla rozwoju wysiewanych roślin. Aby orka jesienna w maksymalnym stopniu spełniła swoje zadanie, należy kierować się kilkoma zasadami. W poniższym artykule zamieszczamy szereg informacji i porad dotyczących tego zabiegu agrotechnicznego. Zapraszamy do lektury!


 

Kiedy najlepiej wykonać orkę?

Najważniejszym czynnikiem, który musimy zabrać pod uwagę przed rozpoczęciem orki, jest wilgotność gleby. Jeżeli grunt jest zbyt wilgotny, orka mija się z celem lub może mieć nawet negatywny wpływ na przyszłe uprawy. Orka zbyt wilgotnej gleby doprowadza do jej zamazania - jej struktura nie jest gruzełkowata - przez co będziemy mieli problem z jej późniejszym doprawieniem. Dodatkowo w zbitej glebie rośliny nie mogą się głęboko zakorzenić i nie mają dostępu do odpowiednio dużej ilości tlenu. Jeżeli gleba jest zbyt wilgotna, ale pomimo tego chcemy przeprowadzić jesienną orkę, musimy poczekać na przymrozek. W ten sposób unikniemy ugniatania i zamazania gleby. Idealnym momentem na orkę jesienną jest chwila, gdy gleba swobodnie się kruszy i miesza. Pamiętajmy jednak, że gleba zbyt sucha również nie nadaje się pod orkę - nie stworzymy wówczas odpowiedniej struktury gleby.

Jesienna orka głęboka

Głęboka orka jesienna - na czym polega?

W odróżnieniu od okresu wiosennego, orka jesienna jest głęboka i przeprowadza się ją na poziomie 20-30 cm. W ten sposób poprawiamy strukturę gruzełkowatą oraz napowietrzenie, dzięki czemu wysiane rośliny będą się swobodnie rozwijać. Pamiętajmy jednak, że nie jest to zabieg długotrwały i należy wykonywać go co roku. Dodatkowo, poprzez głęboką orkę jesienną ograniczamy znacząco rozwój szkodników, chwastów i różnego rodzaju chorób. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szkodniki, które zimują w glebie - wykonując orkę odkrywamy i niszczymy ich siedliska. Pamiętajmy jednak, że nie należy orać zbyt głęboko. Bardzo głębokie oranie może doprowadzić do przedostania się martwicy glebowej do górnej warstwy gruntu.

Ostra czy wyrównana skiba?

Wykonując orkę jesienną musimy odpowiednio ustawić nasz pług. Dobrze wyregulowana maszyna będzie orać glebę na jednakowej głębokości, przez co unikniemy tzw. omijaków. Rozpoczynając jesienną orkę musimy zastanowić się, która skiba będzie najbardziej pożądana - ostra (wysztorcowana), czy też wyrównana.

Skiba wysztorcowana - ostra

Większość rolników przystępujących do orki jesiennej decyduje się na ostrą skibę - uprawę płużną (tradycyjną). W ten sposób tworzymy gruzełkowatą strukturę gleby, pozwalamy na większe gromadzenie się wody oraz likwidujemy szkodniki i chwasty. Są to główne zalety ostrej skiby. Pamiętajmy jednak, że takiej orki lepiej nie wykonywać na otwartych polach, na których wieje silny wiatr - wysztorcowane skiby przyczyniają się do erozji wietrznej.

Orka wyrównana

Nie posiada oczywiście zalet orki wysztorcowanej, jednak jest ona polecana przy glebach, na których planujemy wczesny siew roślin jarych. Orka wyrównana jest szczególnie polecana pod buraki cukrowe.

Zalety orki jesiennej

Podeszwa płużna - czym jest i jak ją zlikwidować?

Podeszwa płużna to warstwa zbitej gleby, która powstaje przez wieloletnią orkę na tę samą głębokość oraz ugniatanie przez ciężkie maszyny. Powoduje ona znaczne ograniczenie przepływu powietrza i wody oraz zmniejsza możliwości rozwoju roślin. Aby zapobiec tworzeniu się podeszwy płużnej wykonuje się:

  • zabiegi głęboszem co około 4 lata,
  • orkę na różnej głębokości,
  • pogłębioną orkę jesienną.

Pamiętajmy jednak, że podeszwa płużna jest pożądana w glebach piaszczystych. Staje się wówczas barierą, która zatrzymuje składniki odżywcze, pyłowe i ilaste w górnej warstwie gleby. Dodatkowo wskazujemy, że należy dbać o stan techniczny swoich maszyn rolniczych i niezwłocznie dokonywać naprawy uszkodzonych części lub ich wymiany na nowe. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdą Państwo między innymi części do pługa.

Powyższy artykuł zawiera wyłącznie ogólne informacje na temat orki jesiennej. Każdy rodzaj gleby wymaga indywidualnego podejścia, dlatego przed przystąpieniem do tego zabiegu agrotechnicznego musimy upewnić się, czy dana forma orki będzie korzystna dla roślin, które zasadzimy.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium