0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Odchów cieląt - najważniejsze informacje!

0
Odchów cieląt - najważniejsze informacje!

Odchów cieląt jest bardzo ważny w hodowli bydła, ponieważ jest to okres, który niezwykle mocno wpływa na późniejszy rozwój naszych zwierząt. Właśnie dlatego za odchów cieląt powinniśmy zabrać się poważnie, a informacje na ten temat szczegółowo zweryfikować. Początkowy rozwój bydła rzutuje bowiem na późniejszą wydajność stada - zarówno pod względem produkcji mleka czy mięsa, jak i dalszego rozrodu. W poniższym artykule zamieszczamy najważniejsze informacje na temat odchowu cieląt i podkreślamy, na co szczególnie zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury!

Odchów cieląt - zacznij bezpośrednio po wycieleniu!

Pamiętajmy, że prawidłowy odchów cieląt polega na tym, aby już od pierwszych chwil po wycieleniu zająć się odpowiednią każdym zwierzęciem. Najważniejsze czynności, które należy wykonać to:

  • usunięcie błony i śluzu z jamy ustnej i nosa od razu po urodzeniu,
  • sprawdzenie czy cielę oddycha,
  • pozwolenie na wylizania cielaka przez matkę lub własnoręczne wytarcie za pomocą np. słomy czy siana - w ten sposób pobudzamy krążenie,
  • zdezynfekowanie pępowiny za pomocą jodyny czy nadmanganianu potasu.

Siara przez pierwsze 3-4 dni po urodzeniu

Przy początkowym odchowie cieląt należy karmić młode zwierzęta wyłącznie siarą - pierwszym mlekiem matki, które posiada wszystkie niezbędne składniki odżywcze i zapewnia ochronę przed chorobami i zakażeniami  dalszym rozwoju cielaków. Okres karmienia siarą to pierwsze 3-4 dni po urodzeniu. Zwraca się uwagę na fakt, że przeciwciała w siarze są najmocniej skoncentrowane zaraz po ocieleniu i ich ilość szybko spada. Właśnie dlatego cielęta powinny zostać jak najszybciej nakarmione - postarajmy się, aby siara została przyjęta już w pierwszych 30 minutach od urodzenia. Za jak najszybszym podawaniem siary przemawia również to, że przepuszczalność ścian jelita cienkiego dla immoglobulin szybko się zmniejsza. Właśnie dlatego karmienie cieląt siarą powinno odbyć się jak najszybciej!

Odchów cieląt

Ile siary należy podać?

Wartościowa siara ma kremowy kolor i gęstą konsystencję, natomiast rzadka i wodnista siara charakteryzuje się niską zawartością przeciwciał, tłuszczu i białka. Ilość siary, którą cielęta powinny otrzymać w pierwszych godzinach swojego życia to około 8-10% masy ciała (ok. 2-4 litry). Bezpośrednio po porodzie powinniśmy podać około 1,5-2 litry, natomiast pozostałą ilość po 6-8 godzinach. W ten sposób będziemy mieli pewność, że cielę otrzymało odpowiednią dawkę wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Prawidłowy odchów cieląt - zwróć uwagę na sposób karmienia siarą!

Jak już wspomnieliśmy, pierwsze karmienie siarą powinno odbyć się w pierwszych 30 minutach po narodzinach cielaka. Aby mieć pewność, że młode zwierzę pobierze odpowiednią ilość pokarmu, należy własnoręcznie zdoić krowę i podać siarę z butelki, wiaderka (koniecznie ze smoczkiem) lub za pomocą sondy (najskuteczniejszy sposób). Tylko wtedy będziemy mogli faktycznie stwierdzić, że cielak otrzymał optymalną dawkę wartości odżywczych. Pamiętajmy również, że pozycji pijącego cielaka powinna być zbliżona do tej, jaką przyjmuje podczas naturalnego ssania. W innym wypadku istnieje możliwość dostania się pokarmu do nierozwiniętego żwacza, a co za tym idzie - do biegunki. Prawidłowe żywienie siarą powoduje, że cielęta mają większe przyrosty masy ciała, produkują w przyszłości więcej ilości mleka, a także zmniejsza się ich śmiertelność. Dobre karmienie wysokiej jakości siarą wpływa więc na opłacalność hodowli.

Odchów cieląt w dalszym okresie

Po okresie karmienia siarą, nadchodzi czas na żywienie paszami płynnymi - mlekiem lub specjalnymi preparatami. W przypadku ras mięsnych, cielęta zostają przy matce i ssą pokarm przez około 6-7 miesięcy. Podczas tego okresu stopniowo przyswajają się do pobierania paszy stałej. W wypadku cieląt ras mlecznych, należy oddzielić młode zwierzęta od matki po około 2 do 4 godzin po porodzie. Bardzo ważne jest również odpowiednie podawanie wody, ponieważ siara, mleko i preparaty mlekozastępcze jej nie zastępują. Właśnie dlatego musimy zapewnić cielętom stały dostęp do czystej i świeżej wody. W tym celu należy wyposażyć się w odpowiednie poidła dla bydła. W systemie tradycyjnym pojenie mlekiem pełnym odbywa się od 5-7 dnia od narodzin, natomiast do końca 3 miesiąca życia poi się cielęta za pomocą preparatu mlekozastępczego. Od dwóch tygodni po narodzeniu stosuje się do woli paszę stałą - gnieciony owies i siano łąkowe dobrej jakości. Po tym okresie wprowadza się również mieszankę treściwą. Wskazuje się, że nie warto oszczędzać na pokarmie, który dostarczamy cielętom, ponieważ wpływa on niezwykle silnie na dalszą opłacalność hodowli.

Optymalny odchów cieląt

Miejsce odchowu cieląt

Cielęta powinny rozwijać się w kojach, które wyścielone są czystą i suchą ściółką, które stale należy wymieniać. Młode zwierzęta nie mogą być narażone na przeciągi, ale śmiało mogą być utrzymywane na świeżym powietrzu pod zadaszeniem lub w specjalnych budkach (iglo dla cieląt). Wszystkie niezbędne produkty, które będą niezwykle pomocne przy odchowie cieląt znajdziesz w naszym sklepie internetowym w odpowiedniej kategorii - https://poltechparts.pl/urzadzenia-do-odchowu-cielat.

 

Jak widzimy, odchów cieląt nie należy do rzeczy łatwych, jednak odpowiednie podejście gwarantuje nam wysokie zyski w przyszłości. Pamiętajmy, że w zależności od wieku danego zwierzęcia powinniśmy dostosowywać dawkę pokarmu i przygotowywać paszę płynną i treściwą zgodnie z zaleceniami i przy zachowaniu wszystkich środków higieny.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl