Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Konserwacja maszyn rolniczych na zimę - na co zwrócić uwagę?

0
Konserwacja maszyn rolniczych na zimę - na co zwrócić uwagę?

Konserwacja maszyn rolniczych po sezonie jest niezwykle ważna. Dzięki niej nasze ciągniki, kombajny, czy siewniki, bezpiecznie przezimują i rozpoczniemy prace rolnicze w kolejnym sezonie bez żadnych niespodzianek. Pamiętajmy, że konserwacja maszyn rolniczych znacznie wydłuża ich żywotność, a także zwiększa nasze bezpieczeństwo - zapobiegamy bowiem nieoczekiwanym awariom, które mogą spowodować groźne wypadki. Jak powinna przebiegać konserwacja maszyn rolniczych na zimę i na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!


 

O czym należy pamiętać?

Odpowiednia konserwacja maszyn rolniczych polega przede wszystkim na regularności. Większość urządzeń używa się przez krótki okres - przeważnie przez kilka lub kilkanaście dni w ciągu roku. Oznacza to, że przez większość czasu nasze maszyny są w stanie spoczynku. To właśnie wtedy są one niezwykle mocno narażone na korozję, uszkodzenie instalacji elektrycznej itp. 

Czyszczenie maszyny po każdym zakończonym dniu pracy

Główną zasadą, którą należy kierować się przy odpowiedniej konserwacji maszyn rolniczych, jest sumienność. Pamiętajmy, aby za każdym razem po skończonej pracy odpowiednio wyczyścić maszynę. Jeżeli nie usuniemy zanieczyszczeń odpowiednio szybko, możemy doprowadzić do skorodowania niektórych elementów maszyny. Widzimy więc, że prace konserwacyjne nie przypadają wyłącznie na koniec sezonu - o nasze maszyny najlepiej zadbać po każdym zakończonym dniu pracy. Pamiętajmy - im częściej usuwamy zanieczyszczenia, tym mniej musimy pracować przy każdorazowej konserwacji maszyny oraz minimalizujemy możliwość przyszłej awarii.

Konserwacja maszyn rolniczych po sezonie

Konserwacja maszyn rolniczych po sezonie

Jeżeli sezon jest już za nami, najlepiej jak najszybciej dokonać odpowiedniej konserwacji naszych maszyn rolniczych. Poświęcony czas zwróci nam się w przyszłym roku w postaci wydajniejszej i sprawniejszej pracy na roli. Dodatkowo zaoszczędzimy pieniądze na ewentualnych wymianach skorodowanych i uszkodzonych części. Pamiętajmy jednak, że każdy element z czasem się zużywa - wówczas należy niezwłocznie dokonać jego wymiany. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą części do maszyn rolniczych.

Co na początek? Gruntowne mycie

Przede wszystkim musimy zająć się usunięciem wszelkich zanieczyszczeń z naszych maszyn. W innym wypadku mogą one spowodować korozję poszczególnych części rolniczych. Na początek najlepiej skupić się na elementach najbardziej narażonych na zabrudzenia - talerze redlicy, zęby agregatu uprawowego, lemiesze pługów itp. Do mycia takich części przyda się nam z pewnością myjka wysokociśnieniowa, która bez problemu usuwa większość zanieczyszczeń.

Optymalne parametry

  • zimna woda - temperatura 20°C - ciśnienie 3 MPa,
  • ciepła woda - temperatura 70-80°C - ciśnienie 3 MPa,
  • mieszanina parowo-wodna - temperatura 130°C - ciśnienie 3 MPa,

Myjka wysokociśnieniowa jest świetnym rozwiązaniem ze względu na bardzo szybkie czyszczenie, jednak nie poleca się używać tego urządzenia do mycia delikatnych elementów. Pamiętajmy również, aby nie stosować myjki do części, które posiadają bardzo wąskie szczeliny. W innym przypadku woda może dostać się do takich miejsc, z których nie będzie mogła wyparować i rozpocznie się proces korozji. Nie należy również kierować strumienia wody bezpośrednio na przewody i urządzenia elektryczne, uszczelki, łożyska, filtry, wlewy oleju i paliwa. W takich miejscach najbezpieczniej będzie wykonać czyszczenie ręcznie.

Serwis maszyn po sezonie

Konserwacja maszyn rolniczych - uzupełnienie powłok malarskich

Jeżeli oczyściliśmy już naszą maszynę z zabrudzeń, musimy przyjrzeć się powłoce malarskiej. Podczas prac polowych nasze maszyny ulegają bowiem drobnym uszkodzeniom - np. ze względu na uderzenia małych kamyków. Najczęściej w takich miejscach powstają ogniska korozji (ze względu na ubytki farby). Są one więc niezwykle niebezpieczne dla naszych maszyn. Aby zapobiec korozji musimy uzupełnić powłokę malarską - służy do tego specjalna farba do maszyn rolniczych. Przed jej nałożeniem pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu uszkodzonego miejsca z rdzy i resztek starej farby. Dodatkowo należy starannie odtłuścić powierzchnię, aby nowa farba odpowiednio pokryła ubytek.

Smarowanie części

Kolejnym krokiem podczas konserwacji maszyn rolniczych, jest ich nasmarowanie odpowiednimi środkami - olejami i smarami. Pamiętajmy, że do tej czynności należy wykorzystywać wyłącznie nowe środki smarne. Używając starych olejów i smarów możemy spowodować korozję (używane zawierają agresywne substancje). Smarujemy więc cienką warstwą smaru wszystkie elementy robocze, które nie są pokryte farbą ochronną. Mechanizmy zębatkowe, prowadnice, przekładnie zębate smarujemy grubą warstwą smaru, natomiast skrzynie przekładniowe wymagają uzupełnienia lub całkowitej wymiany oleju (w zależności od stopnia użytkowania). Odpowiednie produkty, takie jak oleje Fuchs, znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Konserwacja ciągników na zimę

Demontaż odpowiednich części

Po zakończonym sezonie musimy jeszcze zdemontować niektóre części naszych maszyn. W ten sposób wydłużymy ich żywotność i zaoszczędzimy pieniądze na wymianie na nowe elementy.

Pasy klinowe

Ważną czynnością przy konserwacji maszyn rolniczych na zimę, jest ściągnięcie pasów klinowych. Pamiętajmy jednak, aby nie ściągać ich za pomocą ostrych dźwigni, które je uszkodzić. Ściągnięte paski najlepiej umyć w ciepłej wodzie z mydłem - w ten sposób nie narazimy materiału na uszkodzenie. Zdemontowane pasy klinowe przechowujemy w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Jeżeli nie chcemy ściągać pasów z maszyny, pamiętajmy o ich poluzowaniu!

Łańcuchy

Kolejnymi elementami, które należy zdemontować, są łańcuchy w przekładniach szybkoobrotowych. Po ich ściągnięciu czyścimy je w podgrzanej do 60-80°C mieszaninie smaru grafityzowanego i oleju wrzecinowego. Następnie zwijamy łańcuch w rolkę i owijamy papierem parafinowym. Tak zakonserwowany łańcuch przechowujemy w miejscu razem z pasami klinowymi.

Łańcuchy w przekładniach wolnoobrotowych

Tego rodzaju łańcuchy nie musimy ściągąć na zimę - wystarczy, że oczyścimy je za pomocą nafty i szczotki, a następnie nałożymy na nie rozcieńczony benzyną ekstrakcyjną lub naftą smar grafityzowany (za pomocą pędzla).

Czyszczenie maszyn rolniczych na zimę

Akumulatory po sezonie

Ostatnią czynnością, jaką musimy wykonać przy konserwacji maszyn rolniczych jest demontaż akumulatorów. Sprawdzamy wówczas poziom elektrolitu i w razie potrzeby uzupełniamy wodą destylowaną. Akumulatory przechowujemy podobnie jak pasy klinowe i łańcuchy, jednak musimy pamiętać, że temperatura otoczenia nie może spadać poniżej zera! Podkreślić należy, że akumulatory muszą być naładowane i wykonywać to należy przynajmniej raz na kwartał.

Gdzie przechowywać maszyny po sezonie?

Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie maszyn w odpowiednio zbudowanych garażach. W ten sposób całkowicie zabezpieczymy nasze urządzenia przed warunkami atmosferycznymi. Jeżeli jednak nie posiadamy takiej możliwości, zadbajmy chociaż o zadaszenie oraz o utwardzone podłoże. Pamiętajmy, że maszyny na kołach ogumionych należy postawić na podstawkach i obniżyć ciśnienie do 70-80%. Jeżeli nie posiadamy garażu ani zadaszenia, zostaje nam przechowywanie maszyn na zewnątrz. W takim wypadku musimy zasłonić elementy gumowe przed słońcem - najlepiej założyć na opony pokrowce. Przechowując maszyny na zewnątrz musimy jednak pamiętać, że wilgoć z podłoża może spowodować korozję.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Wam zagadnienie konserwacji maszyn rolniczych po sezonie i wiecie już, w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć swoje urządzenia na zimę.

 

Oryginalne części Massey Ferguson   Części do kombajnu   Części do ciągników

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium