0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Karmidła dla drobiu - jakie wybrać i gdzie je ustawić?

1
Karmidła dla drobiu - jakie wybrać i gdzie je ustawić?

Karmidła dla drobiu to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kurnika i ferm drobiu. W zależności od ilości zwierząt musimy wybrać odpowiedni rodzaj karmideł oraz umieścić je w łatwo dostępnym miejscu. W poniższym artykule opiszemy dostępne typy karmideł dla drobiu, wskażemy ich mocne i słabe strony oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy ich zakupie. Zapraszamy do lektury!


 

Dlaczego istnieją różne rodzaje karmideł dla drobiu?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że karmidła dla drobiu muszą być dostosowane do systemu chowu, ilości zwierząt, rodzaju zadawanej paszy, a także gatunku lub rasy danego drobiu. Wybierając nieodpowiedni sprzęt, możemy spowodować, że nasz drób nie będzie rozwijał się prawidłowo, a efekty hodowli nie będą zadowalające. Jak więc podjąć dobrą decyzję? Przede wszystkim nie należy kupować urządzeń pochopnie!

Karmidła dla kur

Karmidła dla drobiu w chowie przydomowym i ekologicznym

Małe hodowle drobiu nie wymagają skomplikowanych i zautomatyzowanych urządzeń do karmienia zwierząt. Oznacza to, że nie musimy wydawać dużo pieniędzy na odpowiedni sprzęt. W chowie przydomowym wystarczą niemechaniczne karmidła dla drobiu - zasypowe lub korytkowe. Ich konstrukcja wymaga jednak od hodowcy większego nakładu pracy.

Zasypowe karmidła dla drobiu

Najczęściej w przydomowym chowie drobiu wykorzystuje się cylindryczne (dzwonowe) karmidła zasypowe. Posiadają one charakterystyczny pojemnik na paszę, który mocowany jest do podstawy z wieszakiem i prętem regulującym ilość zadawanej paszy. Taki rodzaj karmideł dla drobiu przeznaczony jest jednak wyłącznie do pasz suchych - sypkich i granulowanych.

Korytkowe (rynienkowe) karmidła dla drobiu

Jeżeli chcemy karmić nasz drób za pomocą pasz wilgotnych, możemy zdecydować się na korytkowe karmidła dla drobiu. Takie urządzenia wykonane są najczęściej z ocynkowanej blachy lub specjalnego tworzywa sztucznego, które jest zarówno mocne, jak i bezpieczne dla zwierząt. Takie karmidła możemy również wykorzystywać jako poidła dla drobi

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znaleźć można między innymi karmniki dla kur, poidła dla kur i wiele innych produktów w kategorii "Zootechnika".

Pamiętajmy o czyszczeniu karmideł i uzupełnianiu paszy!

Jak już wspomnieliśmy, niemechaniczne karmidła dla drobiu wymagają większego nakładu pracy. Niezwykle ważne jest zarówno regularne i dokładne czyszczenie karmideł, jak i napełnianie ich paszą. Ze względu na ich konstrukcję są one szybciej zanieczyszczane przez zwierzęta, a straty paszy są niestety większe. Nie zmienia to jednak faktu, że niemechaniczne karmidła dla drobiu są niezastąpione dla mniejszych ferm drobiu i przydomowych hodowli.

Karmidła dla kur

Automatyczne karmidła dla drobiu

W dużych fermach drobiu niemechaniczne karmidła nie mają racji bytu. Tak wielka ilość zwierząt wymaga bowiem zautomatyzowanych systemów zadawania pasz. Dzięki temu hodowcy nie muszą martwić się o ciągłe uzupełnianie paszy oraz o czyszczenie karmideł (urządzenia są czystsze przez dłuższy czas). Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje automatycznych karmideł. Każdy z nich posiada jednak jeden wspólny element - silos paszowy.

Karmidła łańcuchowe

Są to systemy, które działają w układzie zamkniętym. Nośnikiem paszy jest w tym wypadku specjalny łańcuch, który montowany jest na dnie długich i wąskich koryt paszowych. Koryto jest wieszane, a jego wysokość dostosowywana jest do konkretnego gatunku i wieku drobiu. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie zwierzęta będą miały dostęp do paszy. Karmidła łańcuchowe są wykorzystywane przede wszystkim w chowie klatkowym, podłogowym ściółkowym oraz rusztowym.

Karmidła rurowo-tubusowe

W odróżnieniu od karmideł łańcuchowych, ten system zadawania pasz nie działa w układzie zamkniętym. Posiada główną rurę, z której odchodzą węższe przewody do okrągłych karmideł zasypowych. System ten wyposażony jest w specjalne czujniki, które monitorują ilość zasypywanej paszy oraz jej zaleganie w każdym karmidle. Ten rodzaj karmideł polecany jest przy ściółkowym  chowie kur, kaczek i gęsi.

System kompaktowy - augermatic

Jest właściwie prostszą wersją karmideł rurowo-tubusowych. Jest bowiem skonstruowany z głównego przewodu, z którego pasza transportowana jest bezpośrednio do karmideł zasypowych. Podobnie jak w systemie rurowo-tubusowym tutaj także występują czujniki sprawdzające ilość paszy. System kompaktowy wykorzystuje się przede wszystkim przy hodowli indyków, brojlerów, kaczek i kur nieśnych.

Komentarze do wpisu (1)

14 kwietnia 2021

https://agro-sklep.com.pl/wyposazenie-fermy-dla-producentow-miesa-drobiowego/vencopan/ Słyszałem, że dobre...

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl