0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jakie uprawnienia na kombajn są konieczne?

0

Kombajny nie są częstym widokiem na polskich drogach, jednak szczególnie w czasie żniw możesz spotkać je wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Do ich prowadzenia potrzeba wiedzy i doświadczenia, ponieważ są to wysokie i szerokie maszyny, które mogą ważyć nawet powyżej siedemnastu ton. Zatem, jakie uprawnienia na kombajn są konieczne? O tym dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

Kombajn jest pojazdem wolnobieżnym

Zgodnie z homologacją kombajny są pojazdami wolnobieżnymi. Podobnie jak koparki i koparko-ładowarki są maszynami, które poruszają się po drogach z niewielkimi prędkościami. Do ich obsługi potrzebne są specjalne kursy, jednak sama podróż z miejsca A do B nie wymaga indywidualnych szkoleń. Oczywiście ruszenie takim zestawem w drogę jest nieco bardziej skomplikowane niż jazda samochodem osobowym. Jednak w żaden sposób przepisy nie określają tego, w jaki sposób pozyskasz wiedzę na temat poruszania się kombajnem zbożowym po drogach.

Jakie uprawnienia na kombajn? Wystarczy prawo jazdy kategorii B

Prawo jazdy kategorii B w zupełności wystarczy do prowadzenia kombajnu. Na podstawie jakich przepisów jest to możliwe? Ustawodawca określił, że osoby z prawem jazdy kategorii B mogą prowadzić pojazdy wolnobieżne. Do takich, na podstawie homologacji, zalicza się wspomniana maszyna rolnicza. Dzięki temu bez kursu na kombajnistę, czyli osobę, która potrafi obsłużyć cały osprzęt kombajnu, możesz poruszać się nim po drogach.

Jazda kombajnem wyłącznie bez osprzętu roboczego!

Jeśli brakuje Ci dodatkowych kwalifikacji do obsługi osprzętu roboczego, nie możesz poruszać się z nim po drogach publicznych. Zupełnie inną kwestią jest przepis, który określa maksymalną szerokość pojazdu, która wynosi 3,5 m. Dlatego popularnie nazywany heder musi być odczepiony. Możesz umieścić go za kombajnem na przyczepie. Najczęściej jest to zestaw, który przekracza 750 kg, więc nie kwalifikuje się już jako przyczepa lekka, w związku z tym, do legalnego poruszania się po drogach, potrzebujesz kategorii B+E.

Dopuszczalna masa całkowita kombajnu nie jest określona

Zapisy prawne milczą na temat kwestii dopuszczalnej masy całkowitej kombajnu, dlatego jeśli masz prawo jazdy kategorii B, możesz usiąść za kierownicą najcięższych maszyn rolniczych. Ze względu na to, że jest to pojazd wolnobieżny, może ważyć on nawet kilkanaście ton, a Ty zupełnie legalnie, w ramach obowiązujących na drogach publicznych przepisów, możesz poruszać się nim bez żadnego problemu.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl