Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą? Sprawdź, co mówią przepisy!

0

Do legalnego poruszania się traktorem po drogach publicznych potrzebne są uprawnienia. Polskie przepisy określają, jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą musisz mieć, by nie łamać prawa. Dzisiaj podpowiemy, na czym polega egzamin państwowy i kto może ubiegać się o takie dokumenty.

Kategoria prawa jazdy na traktor upoważnia do prowadzenia ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego. Jednocześnie może to być również zestaw składający się z traktora i przyczepy lub przyczep. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku pojazdu wolnobieżnego.

Prawo jazdy na traktor już od 16 roku życia!

Ustawodawca określił, że osoby w wieku szesnastu lat mogą zdawać egzamin na prawo jazdy upoważniające do prowadzenia ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego. Jednak potrzebna jest do tego pisemna zgoda rodziców, wtedy można dopiero przystąpić do kursu w szkole nauki jazdy. Należy pamiętać, że termin rozpoczęcia szkolenia nie może być wcześniejszy niż trzy miesiące od ukończenia minimalnego wieku określanego przepisami.

Wyjątkiem od tych postanowień są osoby, które uczęszczają do szkoły rolniczej, gdzie w ramach programu nauczania jest przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy dla pojazdów rolniczych. W takiej sytuacji nawet dwanaście miesięcy przed osiągnięciem minimalnego wieku określonego przepisami można rozpocząć przygotowania do ubiegania się o ten dokument.

Jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą? Najlepszym wyborem jest kategoria T

Jeśli zastanawiasz się, jakie prawo jazdy na traktor z przyczepą będzie najlepsze, koniecznie zainteresuj się uprawnieniami na kategorię T. Zgodnie z tym, co opisaliśmy powyżej, za zgodą rodziców mogą ubiegać się o nie osoby już w wieku szesnastu lat. Taki dokument upoważnia do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą lub przyczepami, a także pojazdu wolnobieżnego w takiej samej konfiguracji po drogach publicznych.

Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej

Po zapisaniu się na odpowiedni kurs, prowadzony przez szkołę jazdy i przejechaniu wymaganej przepisami liczby godzin ciągnikiem rolniczym, możesz przystąpić do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Tam czekają na Ciebie trzydzieści dwa pytania teoretyczne, z których dwadzieścia to wiedza podstawowa a dwanaście zawiera wyłącznie zagadnienia związane z kategorią T.

Później na placu manewrowym należy wykonać cztery zadania egzaminacyjne. Należą do nich między innymi sprawdzenie oleju w silniku ciągnika rolniczego, ruszenie i jazda wyznaczonym pasem ruchu lub ruszanie ze wzniesienia. Następnie pozostaje pokonanie określonej trasy po mieście.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium