0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jakie opony do ciągnika? Krótki poradnik

0
Jakie opony do ciągnika? Krótki poradnik

Zastanawiają się Państwo jakie opony do ciągnika najlepiej wybrać? Na rynku znaleźć można setki ofert opon, które różnią się od siebie rozmiarami, kształtem, funkcjami i właściwościami. Jak się w tym wszystkim szybko i dobrze rozeznać? Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika, w którym tłumaczymy jakie opony do ciągnika będą odpowiednie dla danego gospodarstwa.


 

Oznaczenia na oponach do ciągnika

Na samym początku powinniśmy dokładnie wiedzieć co oznaczają cyfry i litery, które widnieją na oponach do ciągnika. Najczęściej w przypadku nowych opon radialnych zamieszczone jest tam oznaczenie metryczne - np. 420/85R28. Liczba przed ukośnikiem dotyczy przybliżoną szerokość przekroju opony wyrażoną w milimetrach. Następna liczba, która znajduje się zaraz za ukośnikiem to profil opony. Przyjmuje się, że dla opon niskoprofilowych wartość ta nie może przekroczyć 70, natomiast dla opon wysokoprofilowych wartość przekracza 80. Dzięki literze R wiemy, że jest to opona radialna. Ostatnia liczba dotyczy średnicy osadzenia na feldze, która wyrażona jest w calach - w tym przypadku 28. Jeżeli wiemy już jakie informacje kryją się pod tymi oznaczeniami, pora przejść do kolejnych. Przeważnie na oponie znaleźć można również indeks nośności przy większych prędkościach, a także informację, czy mamy do czynienia z oponą dętkową (“TT” - Tube Type) czy z bezdętkową (“TL” - Tubeless).

Jakie opony do ciągnika

Jakie opony do ciągnika? Diagonalne czy radialne?

Zastanawiając się jakie opony do ciągnika powinniśmy wybrać, natrafimy na ich dwa typy.

Opony radialne

Jest to najbardziej rozpowszechniony typ opon. Posiadają one wielowarstwową konstrukcję, dzięki której są znacznie trwalsze od opon diagonalnych. Kordy osnowy poprowadzone są prostopadle do drutówki, dzięki czemu możliwa jest praca przy niższym ciśnieniu. Poza dłuższą żywotnością, opony radialne posiadają lepsze parametry jezdne, są bardziej przyczepne i zapewniają mniejszy opór toczenia. W ten sposób opony radialne przyczyniają się do mniejszego zużycia paliwa przez ciągnik. Jakie są wady opon radialnych? Przede wszystkim są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i na ich zakup musimy przeznaczyć większą ilość pieniędzy (pamiętajmy jednak, że zużywamy przy nich mniej paliwa i przy odpowiednim użytkowaniu opony radialne starczą nam na dłużej).

Opony diagonalne

Z kolei opony diagonalne wykonane są przynajmniej z dwóch warstw gumowanych nici osnowy (kordu), które są ułożone skośnie względem siebie pod kątem (od 20 do 40 stopni). Takie opony wykonane są z mocnych i sztywnych materiałów, przez co słabiej wypadają pod względem warunków trakcyjnych podczas jazdy po łuku. Opony diagonalne są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardziej tłumią drgania, jednak nie można na nich rozwijać zbyt wysokich prędkości (powyżej 100 km/h). Tego typu opony są polecane dla ciągników, które będą pracować przy trudnych warunkach terenowych, które wymaga wytrzymałego ogumienia. Szczególnie często spotkać można takie opony przy pracach budowlanych i leśnych.

Jakie opony do ciągnika najlepiej wybrać?

Opony niskoprofilowe i wysokoprofilowe

Opony wysokoprofilowe używane są przede wszystkim w małych i średnich ciągnikach, które przeznaczone są do bardzo wielu zadań. Wysokoprofilowe opony stosowane są między innymi przy uprawach międzyrzędzi, gdzie opona musi być maksymalnie wąska i o stosunkowo dużym profilu. Opony premium pozwalają na bardzo mocne obniżenie ciśnienia roboczego - nawet do 0,6 bara, dzięki czemu nacisk ciągnika na glebę jest mniejszy (poprzez większą powierzchnię kontaktu opon z ziemią). Opony niskoprofilowe z kolei używa się głównie przy dużych ciągnikach. Ich użycie powoduje zmniejszenie drgań, dzięki czemu praca staje się bardziej komfortowa - przykładowo podczas transportu na utwardzonej drodze z dużą prędkości).

 

Mamy nadzieję, że powyższy krótki poradnik będzie dla Państwa przydatny, i wiecie już jakie opony do ciągnika wybrać. Pamiętajmy, że odpowiednie korzystanie i kontrolowanie ciśnienia znacznie wpływa na żywotność opon.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl