0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Oleje do maszyn rolniczych - krótki przewodnik

0
Oleje do maszyn rolniczych - krótki przewodnik

Odpowiednie oleje do maszyn rolniczych są niezwykle ważne dla prawidłowego ich użytkowania. Wysokiej jakości oleje i inne produkty smarne znacząco wpływają na żywotność ciągników i innego rodzaju maszyny. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie wiedzieć jakie oleje powinniśmy stosować przy naszych ciągnikach, kombajnach itd. Właśnie dlatego stworzyliśmy dla Państwa ten krótki przewodnik, dzięki któremu można dowiedzieć się jakie oleje do maszyn rolniczych powinno się stosować i czym się one charakteryzują.


 

Oleje mineralne i syntetyczne

Najbardziej popularne są do dzisiaj oleje mineralne czyli takie, które zostały wytworzone dzięki rafinacji ropy naftowej. Wydaje się, że są najchętniej kupowane ze względu na swoją stosunkowo niską cenę i ze względu na przyzwyczajenia rolników. Oleje syntetyczne są specjalnie wyprodukowane dla maszyn rolniczych i cechują się dłuższą żywotnością i większa skutecznością w ekstremalnych warunkach - przy bardzo niskiej, jak i bardzo wysokiej temperaturze. Pamiętajmy, że każda maszyna posiada szereg ruchomych elementów, które muszą być poprawnie nasmarowane aby skutecznie pracować. Silniki, układy hamulcowe, skrzynie biegów, hydraulika - wszystko to wymaga odpowiednich olejów, smarów i innych płynów.

Klasa lepkości olejów silnikowych

Jest to jedna z podstawowych klasyfikacji olejów silnikowych. Klasa lepkości oznaczana jest według Stowarzyszenia Inżynierów Samochodowych (SAE) i dzieli się je przede wszystkim na oleje zimowe i letnie. Współcześnie używa się jednak olejów wielosezonowych. Lepkość oleju to inaczej łatwość przepływu oleju przy określonej temperaturze. Olej niskiej lepkości łatwiej rozprowadza się po całym układzie w niskiej temperaturze, natomiast oleje wysokiej lepkości dobrze chronią maszynę przy wysokich temperaturach. Pamiętajmy, że do każdego silnika powinniśmy stosować taki olej, jaki zalecany jest przez konkretnego producenta. SAE wyróżnia 14 klas lepkości - 6 zimowych (0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W) i 8 letnich (W8, W12, W16, W20, W30, W40, W50, W60).

Oleje do ciągników rolniczych

Klasa jakości według API

Kolejną klasyfikacją jest klasa jakości, która opiera się na normach Amerykańskiego Instytutu Nafty (API). Podstawowym podziałem olejów jest w tym wypadku rodzaj silnika - oleje do silników benzynowych (“S”) oraz oleje do Diesla (“C”). Druga litera przy tym oznaczeniu dotyczy klasy danego oleju. Im dalsza litera alfabetu, tym wyższa klasa. Olej o oznaczeniu SN jest więc lepszy niż olej SG. Dla olejów do silników wysokoprężnych stosuje się dodatkowe oznaczenie za pomocą cyfry - CF-2, CH-4 itd. Pamiętajmy, że powinniśmy stosować taki olej, który jest rekomendowany przez danego producenta. Można stosować lepsze oleje, jednak nie odchodzące zbytnio od jakości polecanego oleju - np. olej SN zamiast oleju SM)

Norma ACEA

Kolejna norma dotyczy olejów do wysokoprężnych silników Diesla. Wymienia się tutaj pięć klas jakości olejów:

  • ACEA E2 - są to oleje o średniej jakości do umiarkowanych przebiegów (około 30 tys. km).
  • ACEA E4 - tego typu oleje charakteryzują się najwyższą jakością do maksymalnych przebiegów (do 150 tys. km).
  • ACEA E6 - są to oleje typu “low SAPS” (niskopopiołowe). Są to oleje, które zaleca się do silników z filtrami cząstek stałych.
  • ACEA E7 - oleje do średnich przebiegów (około 40 tys. km), łączą wymagania dla silników europejskich i amerykańskich).
  • ACEA E9 - kolejne oleje “low SAPS” najwyższej jakości do średnich przebiegów. Spełniają wymagania pierwszej normy amerykańskiej API CJ-4.

Pamiętajmy, że do naszej maszyny rolniczej powinniśmy stosować taki olej, który jest zalecany przez producenta. W innym wypadku może się okazać, że wybrany przez nas olej nie jest odpowiednią ochroną dla silnika.

Oleje do maszyn rolniczych

Oleje do ciągników rolniczych i innych maszyn

W maszynach rolniczych musimy używać różnych olejów i smarów. Warto podkreślić, że każdy układ wymaga nieco innego traktowania. Właśnie dlatego na rynku dostępne są różne produkty smarne - oleje silnikowe, przekładniowe, hydrauliczne itd. Wysokiej jakości oleje posiadają również specjalne dodatki uszlachetniające, które pozwalają na jeszcze lepszą ochronę silnika i innych części maszyn.

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Państwa pomocny przy wyborze oleju do ciągnika rolniczego czy innej maszyny. Powtórzmy jednak jeszcze raz, że zawsze powinniśmy kierować się zaleceniami konkretnego producenta. W ten sposób będziemy mieli pewność, że stosujemy odpowiedni olej, który maksymalnie ochroni naszą maszynę, która będzie mogła pracować w pełni wydajnie.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl