0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jaki siewnik do kukurydzy wybrać? Najważniejsze informacje

0
Jaki siewnik do kukurydzy wybrać? Najważniejsze informacje

Wiosenny siew kukurydzy już coraz bliżej, dlatego warto zastanowić się jaki siewnik do kukurydzy wybrać. Przy decyzji należy zabrać pod uwagę zarówno wydajność, jak i komfort pracy. Ze względu na to, że kukurydza musi zostać równomiernie rozmieszczona w glebie, do jej wysiewu musimy użyć siewników punktowych. Na rynku dostępna jest szeroka oferta tego typu maszyn, do których można dokupić dodatkowe wyposażenie. Dzięki temu każdy rolnik może dostosować swoją maszynę pod indywidualne wymagania. W poniższym artykule zamieszczamy szereg najważniejszych informacji i pomagamy w odpowiedzi na pytanie - jaki siewnik do kukurydzy wybrać? Zapraszamy do lektury!


 

Siewnik pneumatyczny czy mechaniczny?

Na samym początku musimy zastanowić się, jaki typ maszyny będzie dla nas najbardziej odpowiedni - siewnik pneumatyczny czy mechaniczny? Na czym polega różnica i jakie są zalety obu rozwiązań?

Siewniki mechaniczne

Są mniej popularne wśród rolników, jednak nadal posiadają swoich zwolenników. Za wysiewanie nasion kukurydzy odpowiedzialny jest w takim siewniku odpowiedni mechanizm, który pobiera nasiona ze zbiornika i dozuje je w formowaną przez redlicę bruzdę. Największą zaletą siewników mechanicznych jest ich stosunkowo niska cena oraz prosta konstrukcja. Dzięki temu żywotność takich maszyn jest dłuższa, niż w przypadku siewników pneumatycznych. Ich niska masa pozwala na połączenie z ciągnikami o niezbyt mocnych silnikach. Siewniki mechaniczne nie są jednak tak precyzyjne jak siewniki pneumatyczne - przy ich użyciu często zdarza się, że w jedno miejsce zostanie zasianych kilka nasion. Dużą wadą takich maszyn jest również powolna praca - zazwyczaj dwa razy dłuższa, niż w przypadku siewników pneumatycznych.

Siewniki pneumatyczne

Ten typ siewników jest znacznie bardziej popularny, choć na jego zakup musimy wydać większą ilość pieniędzy. Ich największą zaletą jest precyzyjna i wydajna praca, dzięki czemu szybko i efektywnie przeprowadzimy zabieg, jakim jest siew kukurydzy. Siewniki pneumatyczne za pomocą podciśnienia lub nadciśnienia odpowiednio rozdzielają nasiona w taki sposób, aby tylko jedno zostało umieszczone w danym punkcie. Konstrukcja tego typu maszyn jest znacznie bardziej skomplikowana, dlatego należy bardziej zadbać o stan techniczny siewników pneumatycznych.

Jaki siewnik do kukurydzy wybrać?

Maschio Gaspardo

Nowoczesne maszyny mogą pracować z prędkością nawet dwukrotnie większą w porównaniu ze standardowymi siewnikami. Przykładem są między innymi siewniki Maschio Gaspardo. Napędzane są za pomocą wału kardana, dzięki czemu napęd jest stabilny, a rozłączenie sekcji jest niezwykle proste. Wskazuje się, że siewniki pneumatyczne Maschio Gaspardo mogą pracować z prędkością roboczą do 12km/h. Widzimy więc, że wysiew kukurydzy za pomocą tej maszyny może być naprawdę szybki! Za pomocą przekładni możemy w łatwy sposób ustawić ilość wysiewanych nasion, natomiast dzięki konstrukcji maszyn tej marki możemy mieć pewność, że głębokość siewu będzie utrzymana nawet na pofałdowanym terenie.

Jaki siewnik do kukurydzy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy możliwości regulacji danej maszyny będą dla nas odpowiednie. Bardzo ważna jest odpowiednia regulacja głębokości umieszczania nasion w glebie, zmiana rozstawu rzędów oraz ustawienie odległości nasion w rzędzie. Warto również zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych do danej maszyny. W ten sposób nie będziemy musieli się martwić, że wydamy majątek przy ewentualnej naprawie siewnika. Decydując się na zakup konkretnego siewnika, powinniśmy również sprawdzić, czy istnieje możliwość doposażenia maszyny w takie urządzenia jak: doglebowy aplikator nawozów, opryskiwacz pasowy czy też ślimakowy przenośnik do uzupełniania zbiornika z nawozem. 

Siewnik do kukurydzy jaki wybrać

Nowy czy używany siewnik?

Oczywiście najlepiej kupić nowy siewnik od autoryzowanego dealera danej marki, ponieważ mamy wówczas pewność, że cała maszyna jest w pełni oryginalna i sprawna. Jeżeli nie chcemy przeznaczać zbyt dużo pieniędzy na siewnik, będziemy musieli zdecydować się na maszynę używaną. W tym wypadku bardzo ważny jest stan techniczny danego egzemplarza. Właśnie dlatego dokładnie musimy sprawdzić wszystkie ważne elementy - często zdarza się, że zewnętrzny stan maszyny kompletnie nie pokrywa się z kondycją wewnętrznych komponentów - np. przekładni.


Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Państwu w odpowiedzi na pytanie - jaki siewnik do kukurydzy wybrać. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami i sprawdzeniem naszej oferty części do siewnika.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl