0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jaki olej do pompy opryskiwacza? Pamiętaj, żeby na nim nie oszczędzać!

2

Pompa w opryskiwaczu odpowiada za funkcjonowanie całego urządzenia. Prawidłowe działanie warunkuje bezawaryjną pracę sprzętu w sezonie wiosennym, letnim jesiennym. W związku z tym zima wydaje się idealnym miesiącem do przeprowadzenia gruntownego przeglądu maszyny. Podczas takich czynności musisz sprawdzić stan filtrów, wałów i uszczelek. Niezbędne jest także zweryfikowanie poziomu kluczowego płynu w całej instalacji. Jeżeli go brakuje, obowiązkowe jest jego uzupełnienie. Pozostaje odpowiedzieć sobie jaki olej do pompy opryskiwacza będzie nejlepszy?

Opryskiwacze - żywotność i utrzymanie sprzętu

Szczegółowe zasady wymiany płynów i serwisowania opryskiwaczy zawarte są w instrukcjach dołączonych do urządzeń. Przyjmuje się jednak, że olej do pompy powinieneś wymieniać raz w roku, lub na około 350 godzin pracy. Są to oczywiście umowne terminy. Każda maszyna, zwłaszcza pracująca w wysokich przeciążeniach i ciśnieniach, ma dedykowane przez producenta czasy międzyobsługowe. Możesz jednak przyjąć, że jeden hektar sadu lub pola uprawnego generuje maksymalnie do 50 roboczogodzin dla opryskiwacza w sezonie. Przy takim obciążeniu optymalne będzie serwisowanie coroczne, a w ostateczności - co dwa lata. .

Nie zapomnij o przekładni wentylatora opryskiwacza - ona też może wymagać wymiany oleju!

Nie rzadziej niż na dwa lata powinieneś wymieniać olej w przekładni wentylatora. Jeżeli zapomnisz o odpowiednim serwisowaniu tej części maszyny możesz narazić się na duże koszty związane z renowacją lub wymianą kluczowych elementów. Drogiej naprawy unikniesz wymieniając regularnie płyny. Pamiętaj jednak, że olej do opryskiwaczy ciągnikowych jest inny i w tym przypadku musisz nabyć odpowiedni płyn przekładniowy - przykładowo klasy SAE 90.

Jaki olej do pompy opryskiwacza? Sprawdź szczegóły w dokumentacji!

Najtrudniejsze pytanie brzmi: jaki olej do pompy spryskiwacza użyć? Jedyną słuszną poradą jaką możemy ci udzielić jest zweryfikowanie szczegółów zawartych w dołączonej instrukcji. Jeżeli nie posiadasz takiego dokumentu, warto skontaktować się z dystrybutorem lub ze specjalistami. Różne opryskiwacze wymagają innych płynów eksploatacyjnych. Ich dobór zgodny ze specyfikacją wydłuży żywotność maszyny.

Jak wymienić olej do pompy opryskiwaczy?

Wymiana oleju do opryskiwaczy nie jest zadaniem trudnym. Pierwszym krokiem są ogólne oględziny narzędzia. Pozwolą ci wychwycić wycieki i nieszczelności. Na ich podstawie możesz wydedukować czy będzie potrzebna wymiana uszczelek. Warto też, żebyś sprawdził, czy nie pojawiły się uszkodzenia mechaniczne na zbiorniku. W kolejnym kroku odkręć zawór i zlej olej do osobnego pojemnika, a następnie oddaj go do utylizacji. Dobrze będzie jeśli wymienisz filtry. Nowy płyn eksploatacyjny wlej do wnętrza układu i zakręć. Dobrą praktyką jest sprawdzanie podczas użytkowania, czy nie pojawiły się niepokojące zacieki na zewnętrznych elementach pompy.

Gdzie utylizować olej do pompy do opryskiwaczy?

Przed wyrzuceniem starego oleju powinieneś sprawdzić jego zawartość. W tym celu użyj silnego magnesu neodymowego i zanurz go w pojemniku ze zużytym płynem. Jeśli po wyjęciu zobaczysz drobinki przyciągnięte przez narzędzie, będzie to oznaczać, że mechanizm intensywnie się zużywa i wymaga natychmiastowej naprawy. Utylizacja takiej substancji powinna odbyć się w wyspecjalizowanym do tego zakładzie. Niewielkie ilości bez problemu możesz przekazać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Niestety, jeśli serwisujesz więcej maszyn jednocześnie i będziesz chciał pozbyć się dużej ilości płynów eksploatacyjnych, może być wymagana opłata za taką usługę.

Korzyści płynące z regularnej wymiany płynów - jest ich więcej niż myślisz

Każdy, nawet najsolidniejszy sprzęt rolniczy wymaga regularnej wymiany płynów eksploatacyjnych. Ten niewielki, cykliczny koszt jaki musisz ponieść podczas serwisowania sprawia, że twoje narzędzia stają się długowieczne. Zwłaszcza jeśli stosujesz się do wytycznych producenta i używasz płynów dobrej jakości. Ponadto podczas takich działań masz chwilę żeby przyjrzeć się urządzeniom i wykryć pierwsze symptomy poważnych awarii. Nie musimy nawet przypominać, że każdy taki przestój jest wymierną stratą, a ciągłość pracy w rolnictwie jest ważna jak nigdzie indziej.

Komentarze do wpisu (2)

20 września 2021

Super artykuł

20 września 2021

https://www.poltechparts.pl [url=https://www.poltechparts.pl](url=https://www.poltechparts.pl) [url=https://www.poltechparts.pl]https://www.poltechparts.pl[/url]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl