0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jaki nawóz pod owies wybrać? Poznaj najważniejsze informacje przed podjęciem decyzji!

0

Owies należy do zboża jarego, które bardzo dobrze radzi sobie w umiarkowanym klimacie. Polska ze względu na swoje położenie należy do jednego z najlepszych miejsc do uprawy tego gatunku roślin. Najczęściej widuje się je na polach w terenach podgórskich, gdzie temperatury, jakość gleb i suma opadów są korzystne z punktu widzenia obfitych plonów. Jednak każde nasionko wymaga wsparcia, dlatego podpowiadamy, jaki nawóz pod owies wybrać.

Owies rośnie w klimacie umiarkowanym. Najlepsze są chłodne i wilgotne dni

Na początek krótka charakterystyka rośliny, ponieważ na jej podstawie dowiesz się, jaki nawóz pod owies to najlepszy wybór. Jako zboże jare doskonale radzi sobie w niskich temperaturach, dlatego już 2-3 stopnie Celsjusza wystarczą, żeby rozpocząć proces wegetacji. Zaledwie kilka kresek na termometrze powyżej zera pozytywnie wpływa na system korzeniowy owsa.

Chłodna, pełna wilgotnych dni aura przekłada się na rozwój tej rośliny, dlatego można spotkać ją w północnej części Polski. Gleba również powinna być odpowiednio nawilżona, jednak należy unikać zbyt dużego zagęszczenia podłoża, ponieważ zdecydowanie ma ono wpływ na jakość, a także ilość plonów. Zanim dowiesz się, jaki nawóz pod owies to najlepszy wybór, poznaj jeszcze jedną cechę tego gatunku.

Owies zagłusza rozwój chwastów

Jedną z największych zalet owsa jest to, że rośnie on w sposób bardzo mocno agresywny, więc na danym polu zagłusza rozwój nadmiernej ilości chwastów. Ze względu na swoją bardzo dużą wrażliwość na substancje chemiczne zawarte w herbicydach trzeba zdawać sobie sprawę, że pula asortymentu do wykorzystania w walce ze szkodnikami jest mocno ograniczona. Dlatego warto zapoznać się z opiniami producentów herbicydów i ewentualnie wesprzeć się bronowaniem. Znasz już najważniejsze informacje na temat zboża jarego, pora dowiedzieć się, jaki nawóz pod owies warto stosować.

Jaki nawóz pod owies? Wskazane nawożenie fosforem i potasem

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki nawóz pod owies to najlepszy wybór, rekomendujemy zwrócić uwagę na produkty bogate w fosfor i potas, gdyż zmniejszają one ryzyko pojawiania się chorób popularnych dla tego gatunku rośliny. Musisz zdawać sobie sprawę, że owies dojrzewa w sposób mocno nieregularny i pierwsze duże ziarna pojawiają się przy głównych wiechach. Istotne dla końcowego efektu jest również terminowe posianie, ponieważ każdy dzień opóźnienia zmniejsza ilość finalnego plonu.

Ważną informacją jest fakt, że owies lubi gleby o właściwym poziomie wapnia, gdy jest ono przekroczone, pojawiają się różnego rodzaju problemy z rozwojem zboża. Trzeba również zwrócić uwagę na stężenie magnezu w glebie, ponieważ jego niedobór także ogranicza wzrost owsa. Gdy prowadzisz uprawę na glebach lekkich, tydzień do dwóch tygodni przed wysiewem należy rozpocząć nawożenie, mniej więcej na głębokości dwudziestu centymetrów.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl