Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Jaki nawóz pod kukurydzę? Sprawdź, jakie pierwiastki musi zawierać!

0

Kukurydza to bardzo popularna roślina, która w optymalnych warunkach cechuje się dużą wydajnością. Jednak do jej prawidłowego rozwoju potrzebne są zróżnicowane substancje, które trzeba dostarczyć w odpowiednim momencie. W przeciwnym razie zbiory mogą być mniej imponujące od początkowo planowanych. Kluczem do sukcesu jest właściwa proporcja pomiędzy fosforem, azotem i potasem. Dlatego dzisiaj podpowiadamy, jaki nawóz pod kukurydzę wybrać?

Kukurydza potrzebuje wysokich temperatur do wzrostu

Kukurydza ze względu na swoje pochodzenie najlepiej czuje się w wysokich temperaturach, którym od czasu do czasu towarzyszą opady deszczu. Pierwsze ślady wegetacji można zaobserwować już po przekroczeniu sześciu stopni Celsjusza, jednak w temperaturze powyżej dziesięciu kresek na termometrze następuje bezpieczny wzrost.

Ze względu na okres rozwoju, w przedziale od lipca do sierpnia bardzo mile widziane są silniejsze opady deszczu, które pozwalają na uzyskanie optymalnego poziomu nawodnienia rośliny, a także gleby. Dopiero od czasu pełnego dojrzewania rośliny preferowane są wyłącznie słoneczne dni, ponieważ wtedy suche warunki i temperatura wpływają pozytywnie na jakość produktu.

Gleba o charakterze lekkim to najlepsze miejsce dla kukurydzy

Oczywiście poza temperaturami należy w skrócie wspomnieć także o charakterze gleby. Tutaj przede wszystkim trzeba korzystać z lokalizacji, które można nazwać torfami niskimi. Sprawdza się również w tych okolicach, gdzie dużą popularnością cieszą się ziemniaki. Wtedy na zbliżonym terenie kukurydza uzyskuje zdecydowanie większą wydajność od pozostałych roślin zbożowych. Na pewno należy unikać ziemi podmokłej, o strukturze suchej, ilastej, ponieważ tam uprawa kukurydzy jest bardzo trudna.

Jaki nawóz pod kukurydzę? Bogaty w potas, azot i fosfor!

Wiele lat doświadczeń wskazuje, że odpowiedzią na pytanie, jaki nawóz pod kukurydzę wybrać, na pewno należy kierować się proporcją potasu, azotu i fosforu. Na każdym etapie wzrostu kukurydzy zapotrzebowanie na te pierwiastki zmienia się, jednak potas i azot utrzymują się na stale rosnącym poziomie niemal przez cały okres wegetacji. Dlatego najlepszym wyborem są produkty wieloskładnikowe.

Szczegółowa analiza gleby wraz z dobrym azotem to klucz do sukcesu!

Współczesne rolnictwo w coraz mniejszym stopniu powinno opierać się o przypadek i działanie na wyczucie. Dlatego przed rozpoczęciem uprawiania kukurydzy wykonaj szereg pomiarów, żeby ocenić, jakie pierwiastki i w jakich ilościach znajdują się obecnie w ziemi. W przypadku azotu jest to bardzo istotne, ponieważ jego niedobór drastycznie obniża plony, w związku z tym trzeba wybrać odpowiedni moment na jego dostarczenie. Najlepiej kierować się maksymą, która polega na tym, że pierwszy w ziemi powinien być azot, a następnie kukurydza.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium