0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jaki akumulator do ciągnika najlepiej wybrać?

0
Jaki akumulator do ciągnika najlepiej wybrać?

Zastanawiasz się jaki akumulator do ciągnika najlepiej wybrać? Chcesz dowiedzieć się czym charakteryzuje się dobry akumulator? Dobrze trafiłeś! W poniższym artykule skupimy się na wyborze tego komponentu, którego nie może zabraknąć w żadnym ciągniku. Pamiętajmy, że uszkodzony, lub źle dobrany akumulator może doprowadzić do przestojów i znacznego spadku wydajności pracy, a co za tym idzie - do mniejszych zysków. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie zastanowić się, jaki akumulator do ciągnika będzie dla Ciebie najlepszy. Zapraszamy do lektury!


 

Najważniejsze parametry akumulatora

Przede wszystkim, wybierając odpowiedni akumulator musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, dzięki którym będziemy wiedzieli, jaki akumulator do ciągnika będzie najlepszy w danym przypadku. Wyróżniamy trzy podstawowe parametry: typ akumulatora, pojemność i prąd rozruchowy.

Typ akumulatora

Na rynku wyróżnia się trzy najpopularniejsze typy akumulatorów. Są to:

  • akumulatory z ciekłym elektrolitem - kwasowo-ołowiowe, najczęściej spotykane, najtańsze i najbardziej uniwersalne akumulatory na rynku. Ten typ akumulatorów jest znany od ponad 100 lat. Zastanawiając się jaki akumulator do ciągnika wybrać, to właśnie przy tym typie akumulatorów powinniśmy zostać.
  • akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat) - posiadają “uwięziony” elektrolit w szklanych matach. Wskazuje się, że są znacznie bardziej wytrzymałe niż klasyczne akumulatory, jednak ich cena jest również wyższa. Dzięki technologii AGM, akumulatory mogą być wielokrotnie ładowane i rozładowywane bez straty dla parametrów użytkowych. Zwróćmy uwagę na fakt, że w wypadku, gdy w Twojej maszynie był oryginalnie zamontowany akumulator AGM, można wymienić go wyłącznie na akumulator wykonany w tej technologii. Akumulatory AGM są odporniejsze na pracę cykliczną (częste włączenie i wyłączenie), dlatego można pomyśleć o ich montażu np. w ładowarce.
  • akumulatory żelowe - posiadają żelowy elektrolit, który powstał w wyniku wymieszania kwasu siarkowego z krzemionką. Dzięki temu nie muszą być postawione w pozycji poziomej, a dodatkowo elektrolitu nie trzeba uzupełniać. Dużą zaletą tych akumulatorów jest fakt, że charakteryzują się większą odpornością na uderzenia, wibracje i ekstremalne temperatury. Akumulatory żelowe wykorzystuje się jednak do zasilania przyczep kempingowych, wózków inwalidzkich, a także przy instalacjach fotowoltaicznych. Nie używa się ich do zasilania maszyn rolniczych.

Jak widzimy, przy wyborze akumulatora do ciągnika, skupić musimy się na tradycyjnych akumulatorach z ciekłym elektrolitem.

Jaki akumulator do ciągnika?

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora określa się w amperogodzinach (Ah), przy czym jedna amperogodzina oznacza, że akumulator może zapewnić prąd 1A przez jedną godzinę. Ten parametr określa ilość energii, którą akumulator może dostarczyć do całkowitego rozładowania w temperaturze 25 stopni. Zastanawiając się jaki akumulator do ciągnika najlepiej wybrać, musimy sprawdzić, jaką pojemność zalecił producent. Najlepiej wybierać dokładnie taki, lub niewiele większy, jednak nie należy przekraczać 10% (zalecany 50 Ah, maksymalnie 55 Ah). Wskazuje się, że zakup zbyt mocnego akumulatora nie jest opłacalny, ponieważ i tak nie będziemy w stanie go w pełni naładować.

Prąd rozruchowy

Bardzo ważnym parametrem jest także prąd rozruchowy, czyli maksymalny prąd, jaki zapewni konkretny akumulator. Parametr ten wyrażony jest w amperach (A). Wskazuje się, że im wyższy ten parametr, tym lepiej i nie musimy bać się zbytniej przesady. Wyższy prąd rozruchowy ułatwi i przyspieszy nam rozruch. Należy pamiętać, że ten parametr jest mierzony według różnych norm, dlatego na początku musimy zapoznać się z odpowiednią tabelą, która pozwoli nam porównać konkretne akumulatory. Na przykład, akumulator 55 Ah charakteryzuje się prądem rozruchowym według normy DIN 266 A, natomiast wg. normy SAE - 423 A. Poniżej przedstawiamy pomocną tabelę.

Jaki akumulator do ciągnika?

Jak już wspomnieliśmy, przy wyborze odpowiedniego ciągnika należy kierować się zaleceniami producenta. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nowy akumulator będzie w pełni współpracował z naszą maszyną. Pamiętajmy jednak, że odpowiednie eksploatowanie akumulatora bardzo mocno wpływa na jego żywotność. Właśnie dlatego powinniśmy przyjrzeć się temu bliżej.

Akumulator do ciągnika - jaki wybrać?

Jak dbać o akumulator?

Przede wszystkim wskazuje się na to, że akumulator nie powinien być przeładowany, wystawiony na działanie ekstremalnych temperatur, a także nie powinien być poddawany zbyt dużym obciążeniom. Bardzo ważne jest regularne użytkowanie akumulatora i kontrolowanie poziomu elektrolitu. Zwróćmy również uwagę, że akumulatorom nie służy szybkie ładowanie - do tej czynności zastosujmy prąd nie wyższy niż 1/10 pojemności akumulatora - dla pojemności 60 Ah stosujmy ładowanie na poziomie 6 amperów. Nie należy doprowadzać do głębokiego rozładowania, które może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora. Poza tym, wymieńmy kilka najważniejszych porad:

  • zadbaj o solidne zamontowanie akumulatora w ciągniku;
  • regularnie czyść akumulator, ponieważ zabrudzona obudowa może przyspieszyć rozładowanie na skutek tzw. prądów pełzających;
  • sprawdzaj stan klem, zakonserwuj je (np. za pomocą wazeliny bezkwasowej) i przykręć zaciski;
  • pamiętaj o rozruszniku - zły stan może w skrajnych przypadkach doprowadzić do spalenia rozrusznika.
  • jeżeli nie używasz maszyny przez dłuższy czas, lepiej zdemontować akumulator i przechowywać go w suchym i ciepłym miejscu. Co jakiś czas sprawdź napięcie i doładuj go prostownikiem - minimum raz w miesiącu.

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci w odpowiedzi na pytanie jaki akumulator do ciągnika najlepiej wybrać. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, w którym zamieszczamy szereg porad rolniczych na różne temat.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl