0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Jak ustawić pług obrotowy? Sprawdź, co musisz wziąć pod uwagę!

0

Podczas pracy na roli każda godzina ma znaczenie. Wie o tym każdy rolnik i na pewno także ty masz podobne zdanie na ten temat. Zwłaszcza w dużych gospodarstwach pojawia się nieustanna walka z czasem. Jesienią czekasz na kilka cieplejszych dni, aby zebrać plony, a wiosną musisz odpowiednio zasiać i przygotować ziemię. To wszystko kosztuje wiele funduszy i siły. Dlatego nie możesz sobie pozwolić na żadne zaległości. Wielką pomocą w takich sytuacjach jest nowoczesny sprzęt. Sprawdź, jak ustawić pług obrotowy i zabierz się do pracy. Jakie korzyści płyną z używania takiej maszyny?

Czym jest pług obrotowy i kiedy go używać?

Pług obrotowy to popularne rolnicze narzędzie, które znacząco skraca pracę w polu. Wystarczy odpowiednio ustawić je przy ciągniku i możesz ruszać do pracy. Korzystając z takiego mechanizmu, oszczędzasz czas i pieniądze. Dzieje się tak dlatego, że to nowoczesne narzędzie zmienia nastaw skib, które obracają się i zmieniają kąt nachylenia. Dzięki temu nie musisz objeżdżać całego pola. Oranie rozpoczyna się zaraz po obrocie pojazdu. Jest to niewątpliwa zaleta względem pługów zagonowych.

Uważaj na masę — nie każdy ciągnik udźwignie taki ciężar

Sprzęt, o którym mówimy, stanowi duże obciążenie dla maszyny, do której go nastawisz. Pług obrotowy może ważyć nawet ponad tonę. Do tego dochodzi obsługa mechanizmu hydraulicznego. Wiele pojazdów rolniczych może nie poradzić sobie z takim wysiłkiem. Pamiętaj także, że ciągnik do odpowiedniego orania pola musi rozwinąć konkretną prędkość, w przeciwnym razie twoja praca pójdzie na marne. Zatem, jak ustawić pług obrotowy? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę.

Warunki także mają znaczenie — czasem może być po prostu zbyt ciężko

Załóżmy, że od jakiegoś czasu pracujesz na sprawdzonym komplecie. Masz odpowiedni ciągnik i nastawiony do niego pług obrotowy. Swoje gospodarstwo za każdym razem obsłużysz bez większych problemów. Jednak, gdy twój znajomy poprosi cię o pomoc, może się okazać, że dysponujesz zbyt małą mocą — dlaczego tak się dzieje? Otóż przy gruntach lekkich maszyna poradzi sobie nawet z pięcioskibowym gigantem, jednak przy ziemiach twardych, kamienistych lub gliniastych, maksymalna ilość lemieszy może wynieść co najwyżej trzy. Dlatego warto wsłuchiwać się w pracę maszyny i na bieżąco reagować na trudności. Tak, żeby zaorać pole, a nie pług.

Jak ustawić pług obrotowy podczas suszy — czy to w ogóle możliwe?

Susza jest problemem dla całego rolnictwa. Nie inaczej jest z pługami obrotowymi, które z trudem radzą sobie w takich warunkach. Dotyczy to jednak każdego sprzętu. Jak ustawić pług obrotowy w takiej sytuacji? Wszechobecny pył i ziemia, która nie chce współpracować, sprawiają, że jego główne elementy zużywają się szybciej. Musisz pamiętać, że głównym zadaniem tej maszyny jest wbicie się w grunt i przerzucenie pożniwnej masy. Przy niskiej wilgotności jest to o tyle trudne, że lemiesze nieprawidłowo zagłębiają się w materię. Jedyne co możesz zrobić, to uważnie obserwować pracę swojego sprzętu.

Może jednak zagonowy? Czy prostszy sprzęt sprawdza się lepiej?

Pamiętaj także, że podczas pracy w suchych warunkach, pługi zagonowe są zdecydowanie mniej skuteczne. Ich obrotowe odpowiedniki są zdecydowanie cięższe i lepiej wgryzają się w glebę. Ponadto mają wyprofilowane dłuta i lemiesze, które naturalnie zagłębiają się w ziemi. Jeżeli tylko ustawisz te narzędzie odpowiednio, czyli równolegle do poziomu gruntu względem dolnej krawędzi skiby i prostopadle względem słupic, to wszystko powinno działać prawidłowo.

Pług obrotowy — co może cię zaskoczyć?

Pługi obrotowe, ze względu na wyższość technologiczną, są droższe od swoich zagonowych odpowiedników. Dlatego zaleca się je rolnikom posiadającym większe areały albo osobom zajmującym się wypożyczaniem takich narzędzi. Ponadto musisz pamiętać, że przy takim sprzęcie wymagana jest duża troska o czystość i odpowiednie przeglądy. Każda mała usterka może być powodem poważnej awarii. Przy skomplikowanej budowie jest to szczególnie ważne. Musisz zdawać sobie sprawę, że maszyna działająca na dużych ciśnieniach po prostu musi być w pełni sprawna.

Ile można zaoszczędzić dzięki takiemu sprzętowi?

Szacunki w tej dziedzinie mogą być różne. Wszystko zależy od wielkości pola, częstotliwości pracy i doświadczenia operatora. Z czasem zauważysz większe korzyści, szczególnie w kwestii szybkości i jakości pracy. Kwestia kosztów finansowych w dużej mierze zależy od techniki twojej pracy i poznania specyfiki działania pługu obrotowego. Nie mniej jednak, jeśli czujesz, że prace na twojej ziemi zajmują ci zbyt wiele czasu, to jest jeden z lepszych sposobów, by zaoszczędzić wiele godzin każdego tygodnia.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl