0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Prasa zwijająca - jak poprawnie przygotować maszynę do sezonu?

0
Prasa zwijająca - jak poprawnie przygotować maszynę do sezonu?

Aby prace w polu przebiegały zgodnie z planem, pamiętajmy o dokładnym przygotowaniu każdej maszyny rolniczej do wyznaczonych zadań. Przegląd prasy zwijającej jest niezwykle ważny do wydajnej i bezawaryjnej pracy, która pozwoli nam na efektywne zbiory. Na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu prasy zwijającej do sezonu? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!


 

Sprawdź układ napędowy!

Po długim okresie spoczynku podczas jesieni i zimy, każda maszyna wymaga odpowiedniego oczyszczenia. Przygotowując prasę zwijającą do sezonu, pamiętajmy o wymianie wszystkich olejów w przekładniach zamkniętych, a także dokładnym sprawdzeniu kół zębatych i łańcuchów napędowych. Te ostatnie muszą być odpowiednio napięte, a linia ich prowadzenia musi być prosta. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pasy napędowe, a także na odpowiednie smarowanie całego układu. Poza wskazanymi elementami prasy zwijającej, sprawdźmy stan wszystkich łożysk. Przy dobrym przygotowaniu maszyny do sezonu niezwykle ważna jest ich instrukcja obsługi. Znajdziemy tam wszystkie informacje, które są nam potrzebne do zlokalizowania wszystkich smarowników.

Prasa zwijająca Massey Ferguson

Walce i pasy prasy zwijającej przed sezonem

Jeżeli sprawdziliśmy już stan układu napędowego i wykonaliśmy niezbędne prace, możemy przejść do walców i pasów naszej prasy. Jeżeli posiadamy prasę z walcami, sprawdźmy jak wygląda ich powierzchnia zewnętrzna (ich profilowanie), ponieważ gładkie walce trudniej zbierają suchy materiał. Ustawmy również listwy zgarniające, które odpowiedzialne są za oczyszczanie walców z nadmiaru zbieranej masy. Źle skorygowane listwy szczególnie źle wpływają na efektywność zwijania pasz mokrych. W wypadku, gdy posiadamy prasy zwijające z pasami, sprawdźmy, czy nie występują na nich pęknięcia lub nacięcia. Jeżeli pasy są uszkodzone, musimy je niezwłocznie wymienić na nowe.

Zespół podający i podbieracz

Są to niezwykle ważne układy każdej prasy zwijającej. Sprawdźmy więc stan łożysk rotora, palców oraz osłon podbieracza, a także noży tnących. Cały układ musi być dobrze zsynchronizowany, aby nasza prasa była skuteczna. Jeżeli noże tnące są tępe, musimy z pewnością je naostrzyć lub wymienić na nowe. W ten sposób będziemy mieli pewność, że obrabiany materiał będzie odpowiednio rozdrobniony, a dodatkowo zmniejszymy ilość zużytego paliwa. Palce podbieracza są bardzo mocno narażone na uszkodzenia i praktycznie każdego roku część z nich wymaga wymiany na nowe.

Przygotowanie prasy zwijającej do sezonu

Elektryczna i hydrauliczna instalacja prasy zwijającej

Kolejnym krokiem przy przeglądzie prasy jest jej podłączenie do hydrauliki zewnętrznej ciągnika. W ten sposób będziemy mogli sprawdzić ciśnienie w momencie zwijania beli (nie powinno spadać) oraz po zamknięciu komory (ciśnienie nie powinno się zmieniać). Sprawdźmy, czy siłowniki i połączenia hydrauliczne są szczelne. Oprócz tego powinniśmy skontrolować szczelność cylindra oraz akumulatora hydrauliczno-gazowego. Ich niepoprawne działanie może spowodować zanieczyszczenia zwijanego materiału, a także kosztownych przestojów podczas pracy.

Reszta elementów i sprawdzenie działania

Na samym końcu powinniśmy sprawdzić dokładnie ustawienie prasy, a także ułożenie sznurków, siatek lub folii. Przed rozpoczęciem prac sprawdźmy również działanie oświetlenia, stan ogumienia i jego ciśninenia, a także układ hamulcowy. Kompletny przegląd prasy zwijającej powinien zapewnić nam bezpieczną i bezawaryjną pracę przez cały sezon. Pamiętajmy jednak, że najlepiej po każdym dniu pracy kontrolować stan maszyny.

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was pomocny, a Wasza prasa zwijające będzie pracować wydajnie i bezproblemowo.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl