Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Jak hodować kury w przydomowym kurniku?

1
Jak hodować kury w przydomowym kurniku?

Jeżeli zastanawiasz się jak hodować kury w przydomowym kurniku, ten artykuł jest dla Ciebie. Mała hodowla kur jest niezwykłym przedsięwzięciem, dzięki któremu możemy uzyskać zdrowe i smaczne jajka. Gdy hodujemy kury, wiemy co jedzą i w jakich warunkach żyją. Dzięki temu mamy pewność, że jaja będą miały odpowiedni smak i będą zawierały wyłącznie zdrowe składniki. Dodatkowo gdy nasza hodowla kur jest odpowiednio duża, może zwiększyć przychód z gospodarstwa. Jak hodować kury? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika!


 

Przede wszystkim wiedza

Pamiętajmy, że na samym początku należy zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę, dzięki której nie popełnimy błędów związanych z przygotowaniem kurnika i dalszą hodowlą kur. Jeżeli mamy znajomych, którzy hodują kury, warto się z nimi spotkać i porozmawiać z nimi na ten temat. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednią literaturą, dzięki której uzyskamy profesjonalne informacje. Jeżeli jesteśmy już pewni, że chcemy założyć przydomową hodowlę kur, możemy przystąpić do budowy kurnika.

Jak hodować kury? Kurnik to podstawa

Oczywiście kury muszą mieć schronienie, w którym będą czuły się bezpiecznie. Pamiętajmy, że kury lubią ciepło, dlatego musimy zbudować taki kurnik, który zapewni naszym zwierzętom optymalne warunki chowu.

Gdzie najlepiej postawić kurnik?

Podkreślamy, że kurnik nie może zostać postawiony w miejscach podmokłych, gdzie poziom wód gruntowych przekracza metr od poziomu gruntu. Dodatkowo wejście do kurnika powinno być skierowane od strony wschodniej, ponieważ większość wiatrów w naszym kraju wieje od zachodu. W ten sposób zabezpieczymy nasz kurnik przed powiewami chłodu oraz przed silnym deszczem. Pamiętajmy również, że kury są światłolubne, dlatego im więcej światła będzie wpadać do kurnika, tym lepiej. Najlepiej umieścić możliwie duże okna od południowej i wschodniej strony, dzięki czemu nasze zwierzęta będą miały jasno przez cały dzień.

Wybieg

Oczywiście kurnik to nie wszystko. Wybierając na niego miejsce musimy pamiętać, że potrzebny nam będzie również odpowiednio duży wybieg. Jest to miejsce, na którym kury będą mogły znaleźć pożywienie. Najlepszym wybiegiem jest zadarniony teren, na którym rośnie różnorodna zielona roślinność. Jeżeli mamy odpowiednio dużo miejsca, zaleca się podzielenie wybiegu na dwie części. Dzięki temu będziemy mieli czas na odpowiednie oczyszczenie jednej części wybiegu, a roślinność będzie się swobodnie regenerowała. Oczywiście wybieg musi być dobrze ogrodzony i zabezpieczony przed drapieżnikami. Jeżeli w naszej okolicy żyją drapieżne ptaki, takie jak jastrzębie, najlepiej zabezpieczyć wybieg również od góry.

Przydomowa hodowla kur

Jak zbudować kurnik?

Jeżeli mamy już wybrane miejsce na nasz kurnik, możemy przystąpić do jego budowy. Najlepiej będzie, gdy podniesiemy posadzkę ponad poziom gruntu, dzięki czemu będziemy mogli łatwiej wymieniać ściółkę, oraz zabezpieczymy ją przed moknięciem w czasie deszczu. 

Ocieplenie

Ściany kurnika powinny być odpowiednio ocieplone, aby w czasie zimy temperatura w pomieszczeniu utrzymywała się na poziomie 15-17 stopni (ale nie mniej niż 6). Ocieplanie ścian kurnika wykonuje się za pomocą tych samych materiałów, których używamy przy ocieplaniu budynków mieszkalnych. Jeżeli przerabiamy część stodoły lub szopy na kurnik, pamiętajmy aby odpowiednio uszczelnić wszystkie ściany.

Wentylacja

Oczywiście każdy kurnik musi być odpowiednio wentylowany. W innym wypadku nasze kury będą narażone na choroby układu oddechowego itp. ze względu na stężenie szkodliwych gazów - siarkowodoru, amoniaku, dwutlenku węgla itd. Aby nasz kurnik był dobrze wentylowany, wystarczy okno z lufcikiem (odpowiednio zabezpieczone siatką przed drapieżnikami).

Oświetlenie

Kury, podobnie jak ludzie, potrzebują odpowiedniego dostępu do światła - około 12-14 godzin na dobę. Właśnie dlatego podczas krótszych dni zimowych należy zaopatrzyć kurnik w źródło światła. Jeżeli w kurniku jest dobry dostęp do światła słonecznego, nie musimy oczywiście włączać sztucznego oświetlenia na całe 12 godzin. Przykładowo, gdy słońce wschodzi o 6 i zachodzi i 16, możemy włączyć lampy od 16 do 19. W ten sposób kury będą miały dostęp do światła przez 13 godzin. Pamiętajmy, że musimy obserwować pogodę, ponieważ bywają dni pochmurne i ciemne, podczas których powinniśmy włączyć sztuczne oświetlenie na dłużej. Optymalne natężenie światła dla drobiu to 3 W/m2.

Grzędy i gniazda

W kurniku należy wydzielić grzędy w taki sposób, aby na jeden metr żerdzi lub płaskiej deski przypadało 4-5 kur. Pod grzędami musimy zamontować odpowiednią deskę na odchody, która będzie łatwa w demontażu. Gniazda natomiast powinny być ulokowane w cichym miejscu, wyłożonym grubo ściółką - najlepiej w drewnianych skrzynkach (o minimalnych wymiarach 30x40x30 cm). Jedno gniazdo wystarczy na 3-4 kury.

Wyposażenie kurnika

Jeżeli nasz kurnik jest gotowy, musimy go odpowiednio wyposażyć. Niezbędne będą w tym wypadku solidne poidła dla kur, które będą źródłem czystej i świeżej wody. Dla przydomowych hodowli drobiu zaleca się poidła dzwonowe. Równie ważne są karmidła dla kur. Powinny one być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie będą zagrażały naszym zwierzętom. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, ponieważ słabe produkty mogą stać się zagrożeniem w wypadku ich uszkodzenia (np. ze względu na ostre krawędzie).

Jak hodować kury?

Skąd zabrać kury?

W momencie gdy nasz kurnik jest całkowicie wyposażony, możemy przejść do zakupu kur. Pamiętajmy, że kurczęta najlepiej kupować ze sprawdzonych źródeł - np. z ekologicznych gospodarstw, od sąsiadów itd. Oczywiście do przydomowego kurnika musimy wybrać odpowiednią rasę kur, która będzie charakteryzować się wysoką odpornością na choroby. 

Jaka rasa?

Przede wszystkim należy podkreślić, że do takiej hodowli nie powinniśmy kupować kur z ferm. Są one znacznie bardziej delikatne i nie są przystosowane do chowu na podwórzu. Takie zwierzęta są mało odporne na warunki atmosferyczne i mały dostęp do światła zimą. Najlepsze rasy do przydomowej hodowli to Sussex, Rhode Island Red, Plymouth Rock oraz Zielononóżka i Żółtonóżka kuropatwiana.

Wychów kurcząt

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że kurczęta potrzebują innych warunków do życia niż dorosłe osobniki. Do wychowu kurcząt musimy posiadać osobne pomieszczenie, w którym przez pierwszy tydzień powinna utrzymywać się temperatura na poziomie 31-33 stopni i zmniejszać o 1-2 stopnie z każdym kolejnym tygodniem.

Czym karmić kury?

Jeżeli chcemy, aby nasze kury znosiły zdrowe i smaczne jajka, musimy zadbać o ich odpowiednią dietę. Najtańszym wyborem jest oczywiście pasza przemysłowa, która zawiera rośliny genetycznie modyfikowane. Wydaje się jednak, że dla przydomowego chowu kur nie jest to dobry wybór. Pamiętajmy, że to, co jedzą kury, ma bardzo duży wpływ na smak znoszonych jaj. Warto więc zadbać o wysokiej jakości paszę, która przysłuży się naszym zwierzętom. Dodatkowo dobrze jest uzupełniać paszę o gotowane ziemniaki, tartą marchew, kapustę i buraki. W ten sposób nasze kury będą miały dostęp do wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Komentarze do wpisu (1)

15 sierpnia 2022

Dziekuje za rade mysle ze łatwiej bedzie mi załorzyc chodowle \

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium