0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Głęboszowanie pola - czy warto? Najważniejsze informacje

0
Głęboszowanie pola - czy warto? Najważniejsze informacje

Głęboszowanie pola to zabieg, dzięki któremu możemy regulować stosunki powietrzno-wodne gleby na poziomie, na którym rosną korzenie roślin uprawnych. Praca o charakterze agromelioracyjnym wykonywana jest przez głębosz i przeprowadza się ją przede wszystkim na glebach ciężkich, ponieważ to właśnie na nich utrudniony jest ruch wodny, a także poprawny rozwój korzeni. Czy warto przeprowadzać głęboszowanie pola? Na co zwrócić uwagę przy tym zabiegu? Kiedy lepiej zrezygnować z użycia głębosza? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Głęboszowanie pola - po co wykonywać ten zabieg?

Głęboszowanie wykonuje się w celu rozluźnienia warstwy podornej (podeszwy płużnej), która ugniatana jest przez ciągniki i inne maszyny rolnicze, a także ze względu na wieloletnią orkę na identycznej głębokości. Dzięki użyciu głębosza na ciężkich i średnich glebach możemy zapobiec powstawaniu zastoisk wodnych przede wszystkim na ścieżkach przejazdowych. Głęboszowanie pola powoduje poprawę warunków powietrzno-wodnych gleby, polepsza podsiąkanie, a także drenaż wierzchniej warstwy gruntu. Dzięki temu system korzeniowy roślin będzie rozwijał się w lepszych warunkach, a co za tym idzie - polepszymy przyszłe plony. 

Głęboszowanie pola

Kiedy przeprowadzać głęboszowanie pola?

Głęboszowanie pola wykonuje się najczęściej na glebach ciężkich w kilkuletnich odstępach, przy glebach średnich rzadziej, natomiast przy glebach lekkich trzeba dokładnie sprawdzić, czy zabieg ten nie zaszkodzi naszym uprawom. Gleby przepuszczalne potraktowane głęboszem mogą stać się zbyt suche, przez co będzie nam grozić susza, nawet w dobrych warunkach klimatycznych! Przed wykonaniem głęboszowania najlepiej sprawdzić stan naszej gleby i upewnić się, czy zabieg ten jest konieczny. Jak już wspomnieliśmy, głęboszowanie wykonuje się najczęściej na glebach ciężkich raz na 4-5 lat. Najlepiej przeprowadzić tę pracę w okresie pożniwnym, zaraz po zbiorze roślin w momencie niewielkiej wilgotności powietrza. Głęboszowanie pola najlepiej stosować na polach pod buraki lub inne rośliny, które silnie się ukorzeniają.

Głębosze - podstawowe narzędzia

Głęboszowanie pola wykonuje się za pomocą specjalnych maszyn - głęboszy. Dzięki nim możemy spulchniać glebę na głębokości od 40 do 80 cm bez konieczności jej wywracania. W zależności od modelu, głębosz posiada od jednego do pięciu zębów o różnej głębokości roboczej, która waha się od 1,5 do 3 m. W naszym sklepie internetowym dostępne są części do głębosza, dzięki czemu wszystkie prace przeprowadzisz bez kosztownych przestojów!

Czy warto przeprowadzić głęboszowanie pola

Jak wykonywać głęboszowanie pola?

Głęboszowanie pola to inaczej głębokie spulchnianie gleby. Jak już wspomnieliśmy, podczas głęboszowania pola powietrze powinno mieć niską wilgotność, natomiast podskibie nie powinny być ani zbyt kwaśne, ani zbyt zasadowe - w innym przypadku zahamuje wzrost roślin. Jeżeli głęboszowanie pola wykonujemy na stoku, wykonujemy je wyłącznie wzdłuż warstwic, z kolei na polach zmeliorowanych przeprowadzamy prace jedynie pod kątem prostym do rurociągów drenarskich.

Czy warto przeprowadzać głęboszowanie pola?

Wielu rolników uważa, że głęboszowanie pola nie jest opłacalne, ponieważ zabieg ten jest bardzo energochłonny i kosztowny. Jest to spowodowane faktem, iż przy głęboszowaniu zużywa się dosyć dużo paliwa, a sam głębosz wymaga mocnego ciągnika. Obserwując jednak pozytywne efekty głęboszowania pola na glebach ciężkich można stwierdzić, że jest to zabieg bardzo pożyteczny, który silnie wpływa na wydajność upraw. Aby obniżyć koszty głęboszowania pola warto skorzystać z narzędzia jakim jest penetrometr. Dzięki niemu możemy sprawdzić, w jakich obszarach na naszym polu należy przeprowadzić głęboszowanie, a w jakich miejscach nie jest to potrzebne. W ten sposób możemy znacząco zmniejszyć koszty głęboszowania, ponieważ może okazać się, że zabieg ten wystarczy przeprowadzić np. tylko na połowie pola.

 

Jak widzimy, głeboszowanie pola jest niezwykle korzystne, jednak przed rozpoczęciem tego zabiegu należy sprawdzić, czy praca ta jest konieczna i opłacalna. Mamy nadzieję, że wiesz już na czym polega głęboszowanie, jakie korzyści płyną z tego zabiegu, a także kiedy warto przeprowadzić tę pracę. Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów!

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl