0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Dokarmianie dolistne zbóż wiosną - sprawdź, dlaczego warto to robić!

0

Osoby mniej zainteresowane tematyką uprawy roślin uważają, że wszystkie składniki potrzebne do rozwoju, zboża czerpią z gleby przy pomocy systemu korzeniowego. Okazuje się, że do prawidłowego wzrostu każdego rodzaju plonu wymagana jest koordynacja działań, w której najistotniejszą rolę odgrywa odpowiadanie na potrzeby żywieniowe roślin, zanim pojawią się zaburzenia w rozwoju. Kluczowe znaczenie w całym procesie ma dokarmianie dolistne zbóż wiosną i dzisiaj dowiesz się, dlaczego to takie ważne.

Zboże potrzebuje szerokiej gamy mikroelementów do prawidłowego rozwoju

Podobnie do ludzi, rośliny uprawne do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej dawki mikroelementów. Jeśli stężenie któregoś z nich przekracza wymagane maksimum lub znajduje się poniżej określonej minimalnej dawki, możesz spodziewać się szeregu problemów ze swoimi plonami. Najczęściej widoczne są zaburzenia w rozwoju, chociaż istnieją przypadki, gdzie niedobór lub nadmiar któregoś ze składników prowadził do zmiany w kolorystyce kwiatów albo liści. Dlatego współczesne rolnictwo wymaga skrupulatnego planowania, ponieważ tylko przemyślane kroki dają dobre rezultaty. Jednym z takich aspektów jest dokarmianie dolistne zbóż wiosną.

Dokarmianie dolistne zbóż wiosną - na co musisz zwrócić uwagę?

Dokarmianie dolistne zbóż wiosną powinno być Twoim obowiązkiem. Praktycznie wszystkie gatunki roślin uprawnych potrzebują wsparcia w zakresie optymalnej dawki azotu, którą należy uzupełnić bardzo często o porcję magnezu i siarki. Te związki chemiczne z łatwością znajdziesz w wielu nawozach. Dokarmianie dolistne, w połączeniu z zasysaniem mikroelementów z gleby, uzupełnia idealnie zapotrzebowanie na wszystkie związki chemiczne potrzebne do wzrostu każdej roślinie.

Warto również zainteresować się tym, czy Twoje zboże potrzebuje uzupełnić skład manganu i cynku. Razem z magnezem, a także siarką stanowią one pewną podstawę, którą należy regularnie monitorować, przez badanie składu chemicznego gleby, a także systematycznej oceny wyglądu roślin.

Dlaczego zbyt późna aplikacja brakujących mikroelementów dolistnie szkodzi zbożu?

Podobnie, jak w przypadku ludzi, pewne zaniedbania wynikające ze słabo zbilansowanej diety trudno naprawić, tak samo jest ze zbożem. W związku z tym, jeśli optymalny czas na dokarmianie dolistne zbóż wiosną przeminie bez Twojej aktywności, plony mogą rozwijać się zdecydowanie słabiej, ponieważ dochodzi do nieodwracalnych zmian na poziomie komórkowym. Dokarmianie w formie interwencji nie zmieni absolutnie nic, ponieważ tak uszkodzone rośliny są niemożliwe do uratowania.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl