Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Bronowanie pola - jak przygotować glebę pod uprawę?

0
Bronowanie pola - jak przygotować glebę pod uprawę?

Bronowanie pola jest jednym z pierwszych wiosennych zabiegów uprawowych, który wykonuje się w celu płytkiego spulchniania roli. Kiedy najlepiej wykonać ten zabieg i na co zwrócić uwagę? Co zyskujemy poprzez bronowanie pola? Wszystkiego dowiedzą się Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!


 

Bronowanie pola - co dzięki temu zyskujemy?

Bronowanie pola wykonuje się przede wszystkim w celu zmniejszenia strat wody, które wywołane jest parowaniem. Kruszenie brył i skorupy glebowej powoduje również zniszczenie wschodzących chwastów, przykrywanie zarówno materiału siewnego, jak i nawozów mineralnych oraz środków ochrony roślin. Zapobiega również występowaniu chorób i szkodników, które zimują w glebie. Dodatkowo bronowanie pola wyrównuje powierzchnię gleby i pobudza rośliny do krzewienia. Jak widać, bronowanie pola jest niezwykle korzystnym zabiegiem agrotechnicznym, które bardzo dobrze wpływa na rozwój naszej plantacji. W jaki jednak sposób najlepiej go wykonać?

Na co zwrócić uwagę?

Aby prawidłowo wykonać bronowanie pola, należy zabrać pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim musimy dopasować maszynę do gleby.

Jakie brony?

Do wyboru mamy brony aktywne, talerzowe oraz brony zębate. Podejmując decyzję o wyborze maszyny, musimy zabrać pod uwagę rodzaj uprawianej gleby oraz charakter prac, jaki chcemy wykonać. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ich masę - na rynku maszyn rolniczych istnieją brony lekkie, średnie oraz ciężkie. Powinniśmy stosować je adekwatnie do gleby - ciężkie brony do gleby ciężkiej itd. Pamiętajmy, że w zależności od masy maszyny, podczas bronowania spulchniamy glebę na głębokości do 5 cm (brona lekka), do 6 cm (brona średnia) i do 10 cm (brona ciężka). Pamiętajmy, że przed pracami należy sprawdzić, czy nasza maszyna jest w pełni sprawna! Uszkodzone części należy jak najszybciej wymienić, aby zapobiec zmniejszeniu wydajności prac. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie znajdą Państwo między innymi talerze do talerzówki.

Jak bronować pole?

Jak bronować?

Wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć za pomocą bronowania. Jeżeli chcemy przede wszystkim skruszyć bryły, powinniśmy zwiększyć prędkość jazdy. W wypadku, gdy zależy nam na wyrównaniu pola lub przykryciu materiału siewnego, należy odpowiednio zmniejszyć prędkość. Pamiętajmy, że najważniejsze jest ciągłe obserwowanie wyników pracy i dostosowywanie prędkości do konkretnej gleby. Warto podkreślić, że skośne bronowanie pola w stosunku do skib daje najlepsze efekty.

Ustawienie brony

Bardzo ważne jest również prawidłowe ustawienie maszyny. Musimy tak wyregulować bronę, aby na całej szerokości wszystkie narzędzia były zaczepione na równej wysokości. W innym przypadku przód lub tył brony będzie pracował zbyt płytko lub głęboko. Pod tym względem bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie łańcuchów (w przypadku bron zębatych).

Bronowanie pola - kiedy najlepiej wykonać?

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość wykonywanego bronowania jest odpowiedni czas. Jeżeli gleba jest zbyt wilgotna, bronowanie pola spowoduje jej zamazanie, natomiast jeżeli jest zbyt sucha, bryły za mocno się skruszą i doprowadzimy do rozpylenia gleby. Do bronowania wybrać możemy dwie pory - przed siewem albo po siewie.

Bronowanie pola przed siewem

Jeżeli decydujemy się na bronowanie pola przed siewem, musimy pamiętać, że nie należy wykonywać tego zbyt wcześnie. Jeżeli w nocy występują jeszcze przygruntowe przymrozki, jest zbyt wcześnie na bronowanie. Zabieg ten, wykonywany przed siewem, przygotowuje glebę i polepsza warunki dla przyszłej plantacji. Warto podkreślić, że bronowanie pola przed siewem należy wykonywać skośnie do kierunku orki.

Bronowanie pola - kiedy i jak?

Bronowanie pola po siewie

Zabieg ten możemy wykonywać kilkakrotnie, jednak nie należy bronować pola od wschodów zboża. W innym przypadku możemy uszkodzić rośliny i znacznie osłabić naszą plantację. Bronowanie wykonujemy więc od 3-4 liści do końca okresu krzewienia. Specjaliści radzą dwukrotnie bronować pola ze zbożem ozimym (oprócz żyta) - pierwszy zabieg najlepiej zaraz po nawożeniu azotowym, natomiast drugi raz po około 12 dniach. Bronowanie pola po siewie wykonujemy ukośnie do rzędów.

Podsumowanie

Przede wszystkim chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, aby podczas bronowania pola kontrolować pracę maszyny. W ten sposób będziemy mogli optymalnie dopasować zarówno prędkość pracy, jak i ustawienie brony. Wszystko to doprowadzi do najlepszych możliwych efektów, a nasze plony będą znacznie lepiej się rozwijały.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium