0 (pusty)
do kasy suma: 0,00 zł

Automaty paszowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

0
Automaty paszowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Automaty paszowe dla świń znacznie zwiększają wydajność hodowli trzody chlewnej i ułatwiają pracę w budynku inwentarskim. Przy większych hodowlach praktycznie nie można sobie wyobrazić brak automatów paszowych. Dbanie o odpowiedni rozwój kilkuset sztuk zwierząt wymaga bardzo dużych nakładów pracy, dlatego rozwój technologii związanych z przygotowaniem i zadawaniem paszy jest nieodłącznym elementem rolnictwa. Zautomatyzowanie zadawania paszy zwierzętom hodowlanym jest procesem kosztownym, jednak powoduje znaczną oszczędność czasu, nakładu pracy, a co za tym idzie - większym zyskom. Jakie automaty paszowe wybrać do swojej hodowli? W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na temat automatów paszowych i wskażemy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie do własnego gospodarstwa. Zapraszamy do lektury!


 

Kiedy automaty paszowe są opłacalnym wyborem?

Jak już wskazaliśmy na wstępie, automaty paszowe są dosyć kosztowne, przez co nie sprawdzą się przy każdej hodowli. Wskazuje się, że w budynkach inwentarskich, gdzie utrzymuje się kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk trzody chlewnej, automaty paszowe nie są raczej zbyt opłacalne. W takim wypadku najlepiej trzymać się przy ręcznym zadawaniu paszy i ewentualnie dokupić urządzenia, które usprawniają ten proces. Jeżeli jednak prowadzimy hodowlę na kilkaset sztuk zwierząt, to automaty paszowe będą jak najbardziej dobrym wyborem. Wskazuje się, że przygotowanie i zadawanie paszy może pochłaniać nawet 70% całkowitych nakładów robocizny na fermie. Jeżeli zdecydujemy się na zautomatyzowanie tych procesów, będziemy cieszyć się znaczącymi oszczędnościami i zyskami.

Automaty paszowe - jakie wybrać?

Automaty paszowe i podział na grupy technologiczne

Każdy hodowca trzody chlewnej musi wiedzieć, że w żywieniu bardzo ważny jest odpowiedni podział na grupy technologiczne. W inny sposób karmi się prosięta i warchlaki, tuczniki, lochy luźne, prośne i karmiące, i inaczej loszki, knurki hodowlane, a także dorosłe knury. Wartości odżywcze zadawanej paszy muszą być dostosowane do wieku, masy ciała, płci, a także stanu fizjologicznego zwierząt. Automaty paszowe pozwalają na łatwe przygotowanie optymalnych mieszanek i odpowiednie zadawanie paszy.

Optymalne zadawanie paszy

Jeżeli proces zadawania paszy nie będzie przebiegał według odpowiedniego planu, możemy doprowadzić do pogorszenia przyrostów dziennych, spadku samopoczucia zwierząt, a także do pojawienia się walk hierarchicznych. W wypadku złego zadawania paszy możemy sprowokować zwierzęta do agresywnego zachowania, które będzie spowodowane nierównomiernym dostępem do paszy dla wszystkich osobników w grupie.

Rodzaje paszy

Trzoda chlewna karmiona jest czterema rodzajami pasz. Są to:

  • pasze suche-granulowane,
  • pasze suche-granulowane zwilżone wodą,
  • pasze mokre-papkowate,
  • pasze ciastowate.

Pamiętajmy, że automaty paszowe służą do zadawania konkretnych rodzajów paszy, dlatego musimy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób możemy używać konkretnych urządzeń.

Podstawowe typy automatów paszowych

Przede wszystkim należy wiedzieć, że na rynku dostępne są dwa typy automatów paszowych - skrzynkowe i tzw. tubomaty.

Skrzynkowe automaty paszowe

Jest to najpopularniejszy typ automatów paszowych. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się one konstrukcją w kształcie sześcianu, z czego jedna ze ścian pochylona jest pod kątem i dzieli automat na dwie części. W dolnej części znajduje się miejsce na pobieranie paszy przez zwierzęta, natomiast w górnej - zasobnik paszy. Metalowa zasuwa, która oddziela te dwie części, pozwala na regulację ilości zadawanej paszy. Dla indywidualnego utrzymania loch stosuje się pojedyncze karmniki, natomiast dla grupy warchlaków czy tuczników, używa się automatów, które posiadają kilka stanowisk. W ten sposób za pomocą jednego urządzenia jesteśmy w stanie karmić jednocześnie większą ilość zwierząt bez ryzyka wystąpienia agresywnego zachowania. W zależności od wielkości skrzynkowych automatów paszowych, stosuje się je dla warchlaków, tuczników czy loch.

Tubomaty

Popularnym rodzajem automatów paszowych są również tzw. tubomaty. Posiadają charakterystyczną konstrukcję, która składa się z zasobnika, ramy i misy, z której zwierzęta wybierają paszę. W zależności od kształtu misy, tubomaty możemy stawiać w centrum kojca (misa okrągła), lub pomiędzy dwoma kojcami (misa kwadratowa). W ten sposób jeden tubomat może obsługiwać dwie grupy trzody. Największą zaletą takich automatów paszowych jest fakt, że zapewniają one dostęp do paszy dla dużej liczby zwierząt. Pamiętajmy jednak, że tubomaty najlepiej sprawdzą się z paszociągiem. W innym przypadku będziemy musieli wchodzić do kojców, aby uzupełnić paszę.

Jakie automaty paszowe wybrać?

Automaty paszowe - na sucho czy na mokro?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, automaty paszowe służą do zadawania konkretnych rodzajów paszy. Warto zastanowić się nad takimi automatami paszowymi, które posiadają system zwilżania paszy. W ten sposób ograniczymy pylenie paszy, zmniejszymy straty mieszanki, a także zwiększymy warunki higieniczne w budynku inwentarskim. Warto również wskazać, że zwierzęta chętniej pobierają wilgotną paszę, niż suchą mieszankę. Pamiętajmy jednak, że ten typ automatów paszowych trudniej utrzymać w czystości. Oczywiście automaty paszowe wyposażone w system zwilżania paszy nie zastąpią poideł dla zwierząt. Musimy bowiem pamiętać, że stały dostęp do czystej wody jest nieodzownym elementem każdej hodowli.

Jakie automaty paszowe będą najlepsze?

Decydując się na automaty paszowe do swojej hodowli trzody chlewnej musimy sprawdzić, czy dane urządzenia będą wytrzymałe i odpowiednie do naszego gospodarstwa. Jeżeli wiemy już, jakie automaty paszowe potrzebujemy, przyszedł czas na wybór konkretnego sprzętu. Do najbardziej popularnych należą skrzynkowe automaty paszowe wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając automaty paszowe sprawdźmy, czy metalowe elementy tego urządzenia zostały wykonane ze stali nierdzewnej. Są to urządzenia droższe, jednak znacznie bardziej trwałe, niż takie, które posiadają elementy ze stali ocynkowanej. Warto podkreślić, że przy tego typu urządzeniach sprawdza się zasada - im droższe, tym lepsze.

 

Mamy nadzieję, że wiecie już jakie automaty paszowe wybrać do swojego gospodarstwa. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, a także do lektury naszych innych artykułów na tematy związane z rolnictwem.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl